DSC03469

WOLNA I NIEPODLEGŁA  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  

W dniu 6 listopada br. w naszej Szkole odbyły się szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości, czyli uroczysty apel dla klas 0 -VI. Program artystyczny zaprezentowały klasy IIIa i IIIb oraz klasa VIb. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez szóstoklasistów – pt. „Wolna i niepodległa” był poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i wspomnieniu ważnych rocznic, związanych z 11 Listopada 1918r., m.in. setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów – zalążku Legionów Polskich i Wojska Polskiego. Recytacje uczniów zostały wzbogacone pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego „Nuty Mistrzejowic” (m.in.: „Wojenko, wojenko”, „Jedzie, jedzie na Kasztance”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Piechota” i „Pierwsza kadrowa”).

???????????????????????????????

Uroczysty apel został poprzedzony na lekcjach historii w klasach IV-VI projekcją unikatowego, niemego filmu pt. „Kadrówka”, który został udostępniony naszej Szkole nieodpłatne przez Muzeum Historii Kielc, dzięki uprzejmości pana dyrektora dr Jana Główki. Film został zrealizowany w latach dwudziestych ubiegłego stulecia i zachował się jedynie w archiwach estońskich. Pokazuje on przemarsz Oddziałów Legionowych (delegowanych z różnych, polskich miast) trasą Pierwszej Kadrowej w 1926 r. Są tam ujmujące sceny spotkania z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i defilada w dniu zakończenia marszu w Kielcach.

Przed drugą wojną światową, w każdą rocznicę wyjścia Pierwszej Kompanii Kadrowej, organizowano marsze upamiętniające tę datę. Brały w nich udział oddziały paramilitarne, młodzież szkolna, harcerze i wojsko. Marsze miały charakter rywalizacji sportowej i były elitarne. Z czasem stały się one najważniejszą imprezą paramilitarną w II Rzeczypospolitej. Do tej tradycji nawiązano w 1981 roku, a powrócono na stałe po 1989 roku.

Galeria zdjęć