Wycieczka do KL „Auschwitz – Birkenau”

W szczególny dzień 14 czerwca tego roku, klasy 8 naszej Szkoły odbyły wycieczkę do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady KL „Auschwitz”. Wybrany dzień związany był z 79 rocznicą pierwszego transportu 728 więźniów do obozu. Uznaje się tą datę za powstanie obozu i początek martyrologii wielu narodów w tym miejscu. Dzień ten jest od 8 czerwca 2006 roku Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Wybraliśmy się w ważne dla naszej historii miejsce i poznaliśmy za pośrednictwem przewodników Muzeum KL „Auschwitz” wiedzę na temat martyrologii narodu polskiego, holocaustu oraz ciężkiego losu jeńców radzieckich, Romów i innych narodów pod okupacją niemiecką. Mogliśmy zapoznać się z okropną rzeczywistością II Wojny Światowej i zobaczyć coś co nigdy nie powinno się wydarzyć.

Młodzież w ciszy i zadumie wysłuchała słów przewodników i zwiedziła miejsca, w których przebywali i byli mordowani więźniowie obozu. Uczniowie poznali codzienne życie obozowe, ścianę straceń, gdzie rozstrzelano 6000 osób czy Blok 11, w którym został zamordowany św. Maksymilian Maria Kolbe patron naszej parafii Mistrzejowice. Oprócz „Auschwitz” znaleźliśmy się także w „Birkenau” obozie, który mieścił 100 tysięcy więźniów.
Lekcja historii nakłoniła nas do refleksji – nie ważne, czy ktoś jest Słowianinem, Romem czy Żydem, ma takie a nie inne pochodzenie – każdy z nas ma prawo do godnego życia.