Grudniowy kadr w klimacie przedświątecznym …

W naszej Szkole w grudniu odbywały się przedświąteczne spotkanie uczniów, wychowawców i rodziców. Były wystawiane Jasełka i wspólnie śpiewane kolędy. 

Było radośnie i refleksyjnie. Uczniowie poprzez pięknie odegrane role, piosenki i kolędy wprowadzili wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój.

Świąteczna atmosfera i pyszne jedzenie wprowadziły nas w bożonarodzeniowy czas, ale także zintegrowały wszystkich. 

Celem spotkań była m. in. integracja całej Społeczności polsko-ukraińskiej naszej Szkoły, dzielenie się dziedzictwem kulturowym obu narodowości oraz duchowe wsparcie lokalnych rodzin pochodzenia ukraińskiego.

 

Miłym dopełnieniem do działań integrujących były warsztaty dla uczniów i ich rodziców. Uczestnicy spotkania szukali wspólnie podobieństw i różnic oraz poznawali różne świąteczne symbole.

Wydarzenia zostały zorganizowane i sfinansowane dzięki współpracy Miasta Krakowa z UNICEF.                   

Wspólnie spędzony czas-bezcenny! 

Coraz bliżej Święta!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Aby poczuć jeszcze mocnej atmosferę przygotowań, klasy Ia i Ib wybrały się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty „Boże Narodzenie.Czas niecodzienny”.

Tam Uczniowie zobaczyli, jak wygląda dawna góralska izba, poznali przeznaczenie codziennych sprzętów domowych. Zainteresowali się piecem, na którym spali dziadkowie. Z wielkim przejęciem słuchali opowieści o dawnych zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, zobaczyli jak wygląda podłaźniczka, wąchali suszone grzyby, śliwki i jabłka. Wrażenie na Uczniach zrobiły wiszące u sufitu ozdobne pająki oraz „świat” wykonany z kolorowych opłatków.

Sami również mieli okazję wykonać swój „świat”, a dodatkową atrakcją było pałaszowanie ze smakiem wszystkich opłatkowych okruszków. To była kolejna, bardzo ciekawa i inspirująca przygoda w muzeum.