Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych

Dnia 19 czerwca 2019 r. pożegnaliśmy pierwszych Absolwentów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie.

Uroczysty apel rozpoczęła część artystyczna, podczas której usłyszeliśmy między innymi miłe podziękowania skierowane do nauczycieli, a także ciepłe słowa pożegnania i życzenia powodzenia dla naszych Absolwentów. Nie zabrakło również humoru, choćby podczas sentymentalnej podróży w przeszłość, kiedy to wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli ciekawie przygotowane slajdy ze zdjęciami odchodzących już uczniów. Wzruszenia dostarczyła przepięknie wykonana piosenka w wykonaniu Julity Banaś, dedykowana starszym koleżankom i kolegom.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Adamczyk, która wręczyła uczniom nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Szczególną nagrodę – Stypendium im. Księdza Kazimierza Jancarza otrzymała Barbara Grabiasz uczennica kl. 8c. Nagrodę ufundowała Pani dr n. med. Anna Prokop – Staszecka – Dyrektor Naczelny Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie za co serdecznie dziękujemy. Nie zabrakło również podziękowań dla Rodziców za ich pomoc, zaangażowanie i pracę na rzecz Szkoły.

Tradycyjnie uczniowie, którzy w klasach IV-VIII uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce, wpisali się do Złotej Księgi.

Po apelu młodzież wraz z wychowawcami udała się do sal w celu rozdania świadectw.

Wszystkim tegorocznym Absolwentom życzymy wytrwałości, motywacji i satysfakcji w realizowaniu swoich życiowych celów. Wierzymy, że wiedzę i doświadczenie, którą zdobyli w naszej Szkole będą z powodzeniem rozwijać w kolejnych latach edukacji.

 

„Niech żyje bal…”

Dnia 8 czerwca 2019 roku w naszej Szkole odbył się pożegnalny komers klas ósmych, który przygotowali Rodzice tegorocznych Absolwentów.
O godz. 18.00 rozpoczęto oficjalnie bal polonezem, którego odtańczenie dodało całej imprezie jeszcze bardziej uroczystego charakteru.

Trzeba przyznać, że nasza młodzież prezentowała się naprawdę elegancko i z pełną powagą podeszła do tego choreograficznego zadania.
Następnie Pani Dyrektor Ewa Adamczyk przywitała nauczycieli oraz rodziców, a przede wszystkim uczniów, czyli bohaterów tego wieczoru.


Sala gimnastyczna, którą dekorowali nasi abiturienci pod okiem swoich rodziców, dodawała wieczorowego klimatu i przeobraziła się z codziennej treningowej w prawdziwą salę balową.
Już od samego początku wszyscy bawili się doskonale – i o to właśnie chodziło. Nie zabrakło pysznego jedzenia, fantastycznej muzyki oraz… fotobudki, dzięki której wspomnienia zostaną nie tylko w pamięci, ale także w postaci zabawnych zdjęć.

Rodzice przygotowali również konkursy dla młodzieży, w czasie których wszyscy zgromadzeni świetnie się bawili. Utwory muzyczne, jakie towarzyszyły całej imprezie, były naprawdę różnorodne, a w dodatku można je było dedykować, co sprawiało radość zwłaszcza ich nadawcom.
Tegoroczny Bal Absolwentów na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Wycieczka do KL „Auschwitz – Birkenau”

W szczególny dzień 14 czerwca tego roku, klasy 8 naszej Szkoły odbyły wycieczkę do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady KL „Auschwitz”. Wybrany dzień związany był z 79 rocznicą pierwszego transportu 728 więźniów do obozu. Uznaje się tą datę za powstanie obozu i początek martyrologii wielu narodów w tym miejscu. Dzień ten jest od 8 czerwca 2006 roku Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Wybraliśmy się w ważne dla naszej historii miejsce i poznaliśmy za pośrednictwem przewodników Muzeum KL „Auschwitz” wiedzę na temat martyrologii narodu polskiego, holocaustu oraz ciężkiego losu jeńców radzieckich, Romów i innych narodów pod okupacją niemiecką. Mogliśmy zapoznać się z okropną rzeczywistością II Wojny Światowej i zobaczyć coś co nigdy nie powinno się wydarzyć. 

Młodzież w ciszy i zadumie wysłuchała słów przewodników i zwiedziła miejsca, w których przebywali i byli mordowani więźniowie obozu. Uczniowie poznali codzienne życie obozowe, ścianę straceń, gdzie rozstrzelano 6000 osób czy Blok 11, w którym został zamordowany św. Maksymilian Maria Kolbe patron naszej parafii Mistrzejowice. Oprócz „Auschwitz” znaleźliśmy się także w „Birkenau” obozie, który mieścił 100 tysięcy więźniów.
Lekcja historii nakłoniła nas do refleksji – nie ważne, czy ktoś jest Słowianinem, Romem czy Żydem, ma takie a nie inne pochodzenie – każdy z nas ma prawo do godnego życia.

 

Fraktal

Z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Krakowie rok 2019 został uchwałą Senatu RP ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Matematyki.

30 maja 2019 roku ponad 6500 uczniów z małopolskich szkół stworzyło nietypową figurę geometryczną na krakowskich Błoniach. Na Trójkąt Sierpińskiego, czyli obiekt rozrastający się przez „samopodobieństwo” złożyło się 81 trójkątów powstałych, każdy z 81 osób. Byliśmy tam i my! Uczniowie klas 6 i klas 7 zanim  zaangażowali się w akcję, sami musieli zrozumieć czym jest fraktal.

Udało się znakomicie!

Relacja w Kronice Krakowskiej /od 18 minuty/

fot. Patryk Morzonek