Historia Szkoły

Od początku istnienia Szkoły nawiązano współpracę z Zarządem Osiedla, Poradnią Wychowawczo – Zawodową, Domem Kultury i Zakładem Opiekuńczym oraz Samorządem Lokalnym. Szkoła od samego początku współpracowała z Radą Osiedla i Komitetem Obwodowym Osiedla Złotego Wieku. Wspólnie podejmowane były działania mające na celu utrzymanie ładu i porządku na osiedlu, wspólnie również organizowano imprezy kulturalno – oświatowe dla mieszkańców. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym podejmowali szereg prac na rzecz osiedla. Poza tradycyjnymi akcjami porządków wiosennych i jesiennych należy wymienić: prace wykończeniowe przy arteriach komunikacyjnych związanych z aktualną wówczas budową osiedla, adaptację fortów na park w rejonie Lasku Batowickiego, sadzenie drzew i krzewów, prace przy budowie nowej szkoły, obecnie Gimnazjum nr 37. Organizowano kiermasze książkowe, kiermasze sprzętu sportowego, turnieje narciarskie oraz różnorodne imprezy rozrywkowe i sportowe. Na szczególne wyróżnienie w organizacji życia społecznego młodzieży zasłużyli przedstawiciele Samorządu Mieszkańców os. Złotego Wieku: p. Jan Kucharski i p. Franciszek Żurawski. Należy w tym miejscu wspomnieć również o działalności Komitetu Rodzicielskiego, którego pomoc w pierwszych latach funkcjonowania Szkoły była niezbędna. Był to przecież okres olbrzymiej pracy i zasług wielu przedstawicieli Komitetu. Rodzice aktywnie włączyli się do prac związanych z wystrojem klas i otoczeniem Szkoły, a także do pomocy w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych. W pierwszych latach istnienia Szkoły otrzymaliśmy też wielką pomoc z Zakładu Opiekuńczego, szczególnie w zakresie prac wykończeniowych. Z ważniejszych należy wymienić: adaptację szatni wychowania fizycznego na mini – harcówkę, wykonanie elementów plastycznych na parterze budynku szkolnego, ogrodzenia działki szkolnej, wieszaków i szaf na mapy oraz szafek na plansze, wykonanie gablot na korytarzach szkolnych, zabudowanie korytarzy szkolnych celem uzyskania dwóch pomieszczeń, wykonanie boazerii w pokoju nauczycielskim i świetlicy, przebudowa bieżni na boisku szkolnym, udostępnianie samochodów ciężarowych i autobusów na przewóz sprzętu, i młodzieży na obozy i zimowiska harcerskie oraz na wycieczki szkolne, przełożenie chodnika przed wejściem głównym. Ważniejsi działacze to p. Henryk Połatyński i p. Stanisław Roman. Na terenie Szkoły prężnie działały organizacje młodzieżowe, Rada Uczniowska, SKO i SKS. Na początku lat 80 – tych placówka przejęła 1250 uczniów z os. Bohaterów Września, ponieważ SP nr 144 nie została oddana na czas do użytku. Powoli sprawy szkolne zaczęły jednak porządkować się. W Szkole powołano Uniwersytet dla Rodziców, którego działalność skupiała się wokół ich pedagogizacji. W ramach pracy Samorządu Szkolnego działała sekcja hobbystów. Na wniosek Komisji Wychowawczej ustalono regulamin stałego konkursu zatytułowanego „Przodownik w nauce i pracy”.
W pierwszym roku działalności Szkoły powołane zostały:

Zespoły przedmiotowe:

klasy I – IV – p. G. Kozera,
przedmioty humanistyczne w kl. V – VIII – p. W. Woźniczka,
przedmioty ścisłe w kl. V – VIII – p. D. Wieczorek,
przedmioty przyrodnicze w kl. V – VIII – p. B. Prucia.

Komisje:
Komisja społeczno – wychowawcza – p. B. Prucia,
Komisja wychowawców klasowych – p. Kiszka i p. G. Kozera,
Komisja higieny zdrowia i estetyki – lekarz, stomatolog.

Organizacje uczniowskie:
Samorząd szkolny- p. W. Woźniczka,
ZHP – p. B. Markot,
Zuchy – p. R. Kozłowska,
TPPR – p. Z. Walkowicz,
PCK – p. R. Kozłowska,
SKO – p. A. Łazarek,
LOK – p. Jasiołek,
Spółdzielnia Uczniowska – p. G. Kozera, p. Z. Walkowicz,

oraz:
urządzono kącik Patrona Szkoły, Jana Kochanowskiego,
zorganizowano drużynę harcerską – 130 uczniów oraz kącik pamięci w klasopracowni historycznej poświęcony patronowi szczepu harcerskiego „Walterowcy”, gen. K. Świerczewskiemu.

W trosce o zdrowie ucznia sprzyjała dobrze rozwinięta praca Szkolnego Klubu Sportowego, a uczniowie korzystali z akcji „Szklanka Mleka”.