Dnia 21.04.1997 roku Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała powierzenie na kolejną kadencję stanowiska dyrektora Szkoły p. B. Nowak oraz stanowiska wicedyrektora p. U. Mazur.
W roku szkolnym 1998/1999 mnóstwo uwagi poświęcono obchodom dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.
W szkole odbyły się rozmaite konkursy, swoje miejsce znalazły wystawy poświęcone poecie, uczniowie brali udział w przedstawieniu teatralnym zatytułowanym „Pan Tadeusz”, który swą premierę miał w Teatrze Ludowym. Było to dla nich niezwykłym przeżyciem.
W owym roku szkolnym odbyło się wyjątkowo dużo konkursów wewnątrzszkolnych, o czym świadczy ogromna liczba uczniów w nie zaangażowanych – 115 uczniów, co stanowi prawie 1/3 wychowanków naszej Szkoły.
Po raz kolejny nasza placówka, w wyniku wizytacji, otrzymała bardzo wysoką ocenę.
Rok szkolny 1998/1999 stanowi również początek wdrażania przez pedagog Szkoły programu pt.: „Wiedza o życiu seksualnym człowieka” w kl. VI – VIII.
23.06. 1999 roku po raz ostatni klasy ósme opuściły mury naszej Szkoły.
W tym samym roku p. A. Wiśniewski, z ogromnym zaangażowaniem, założył w Szkole prężnie rozwijający się Uczniowski Klub Sportowy „Krakowiak 85”, który do dziś szczyci się wysokimi osiągnięciami sportowymi.
Z inicjatywy p. Wiśniewskiego na terenie naszej Szkoły odbył się turniej piłki ręcznej, w którym startowały drużyny z Polski Południowej oraz turniej piłki ręcznej o zasięgu międzynarodowym (drużyny z Niemiec i Czech). Dla naszej Szkoły i jej całej społeczności było to powodem do dumy i ogromnym wyróżnieniem.
Kolejny rok szkolny zaznaczył swą obecność w historii Szkoły wieloma zmianami i wyzwaniami jednocześnie. Był bowiem pierwszym rokiem funkcjonowania 6 – letniej Szkoły Podstawowej oraz nowego, punktowego systemu oceniania. Od tego momentu zaczęły obowiązywać również nowe kryteria oceny zachowania, a Statut Szkoły uległ nowelizacji. Opracowano również nowy Program Wychowawczy Szkoły.
Od roku szkolnego 2000/2001 uczniowie klas VI na zakończenie edukacji zaczęli przystępować do sprawdzianu po klasie VI, zgodnie z opracowanymi standardami wymagań egzaminacyjnych. Od tego roku również zaczął funkcjonować kontrakt z uczniem. Rada Szkoły zawiesiła swoją działalność. To również czas wydania broszury z głównymi dokumentami Szkoły: Statut Szkoły i Program Wychowawczy.
W roku szkolnym 2000/2001 nastąpiły też zmiany w przeznaczeniu sal lekcyjnych: biblioteka znalazła swe miejsce w sali nr 6, a świetlica w sali nr 5, pomieszczenie, w którym wcześniej mieścił się pokój nauczycielski (sala nr 13) przeznaczono na małą salkę lekcyjną, a w stołówce powiększono jadalnię. Ponadto zmodernizowano pracownię komputerową, salę po bibliotece przeznaczono natomiast na pokój nauczycielski.
Warto tu wspomnieć o licznych działaniach charytatywnych Szkoły na rzecz Domu Dziecka w Sieborowicach i Domu Opieki Społecznej w Skawinie.