Historia Szkoły

W Szkole został założony Komitet Społeczny Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska”, którego celem było pozyskiwanie środków finansowych (m. in. z 1 %) na rzecz Szkoły i uczniów.
Rok szkolny 2007/2008 był okresem realizacji projektu „Sztandar nośnikiem historii i tradycji” dofinansowanego przez MON w konkursie „Patriotyzm Jutra”.
Uczniowie w tym roku szkolnym mieli również doskonałą okazję do zabawy na festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Impreza była bardzo udana, a jej program ciekawy.
Projekt „Odblaskowa Szkoła”, realizowany w roku szkolnym 2010/2011, miał na celu wspieranie bezpieczeństwa dzieci na drodze.
Szkoła zdobyła X miejsce w konkursie wśród szkół z małopolski oraz I miejsce w Krakowie za różnego rodzaju działania mające na celu podniesienie świadomości u uczniów i ich rodziców na temat konieczności noszenia odblasków, a co za tym idzie, zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
Ten rok szkolny był rokiem niezwykle ważnym dla całej szkolnej społeczności z różnych względów. Po pierwsze po raz kolejny przeżywaliśmy uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły. Uczniowie mieli okazję spotkać się z panem Piekarczykiem – działaczem oraz pieśniarzem „Solidarności”.
Po drugie, p. Dyrektor, B. Nowak, w związku z objęciem funkcji w Radzie Miasta Krakowa, ustąpiła ze stanowiska Dyrektora Szkoły. Pełniącą obowiązki Dyrektora została p. Urszula Mazur, obejmująca do tej pory stanowisko wicedyrektora Szkoły.
W związku z tym faktem, Rada Pedagogiczna zatwierdziła kandydaturę p. Lucyny Adamczyk na stanowisko nowego wicedyrektora Szkoły.
23.03.2011 roku odbył się konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły. Została nim pani Urszula Mazur, która ową funkcję piastuje do dziś dnia.
W międzyczasie miało miejsce Święto Matematyki oraz festyn połączony z podsumowaniem projektu „Szkoła bez przemocy”, p. M. Smolarczyk rozpoczęła realizację innowacji pedagogicznej zatytułowanej „Kraków – moje miasto”.
Od dnia 19.04.2011 roku zaczął obowiązywać Regulamin Rzecznika Praw Ucznia. Rzecznikiem tym, w wyniku wyborów wśród uczniów klas IV – VI, została p. M. Dziugan.
W roku szkolnym 2011/2012 w naszej Szkole miał miejsce proces ewaluacji zewnętrznej w obszarze „Zarządzanie”, przeprowadzony przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji reprezentujących Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Od roku szkolnego 2012/2013 punktowy system oceniania przestał obowiązywać. Wdrożono nowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego.
Obecnie w naszej Szkole, oprócz oddziału przedszkolnego, mamy dwie klasy I, trzy klasy II i trzy klasy III oraz dwie klasy IV, trzy klasy V i dwie klasy VI. Łącznie w placówce uczy się …….uczniów. Swą wiedzę uzupełniają, uczestnicząc w zajęciach kółek przedmiotowych, kółek zainteresowań czy też w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych.
Mimo tego, iż otaczający nas świat zmienia się nieustannie, to wartości, tj. pracowitość, szacunek, odpowiedzialność, poczucie sprawiedliwości zostają, a Szkoła Podstawowa nr 85, jej nauczyciele starają się przekazać te wartości dalej, coraz to młodszym pokoleniom. To cel wychowania.
Od początku pracy naszej Szkoły minęło sporo lat. Jubileusz 40 – lecia to doskonała okazja do wspomnień, które, choć minione, w pamięci pozostaną na zawsze. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się sporą i ważną część życia. Dzień ten skłania do refleksji, do zadumy, do retrospekcji. Warto pielęgnować wspomnienia.

 

Wszystko, co dobre, szybko się kończy… Dnia 2 września po raz kolejny rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Pani Dyrektor, mgr Urszula Mazur, oraz pani Wicedyrektor, mgr Lucyna Adamczyk powitały zgromadzonych na sali gimnastycznej nauczycieli, uczniów i ich rodziców, życząc im samych sukcesów oraz wytrwałości w nadchodzącym czasie.
Jak co roku, w br. szkolnym odbyło się mnóstwo rozmaitych konkursów i zawodów sportowych, uczniowie brali udział w różnorodnych wycieczkach, działaniach i projektach, a wszystkie uroczystości szkolne odbyły się planowo, zgodnie z kalendarzem.
W dniach 6 i 7 marca 2014 r. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej Szkoły.
Uroczystości uwieńczyło rozdanie nagród za poszczególne konkursy oraz ogłoszenie tegorocznego laureata stypendium im. Księdza Kazimierza Jancarza, ufundowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich – laureatem został Jakub Rąpała, uczeń kl. VI b. Niespodzianką było ogłoszenie przez panią Barbarę Nowak, prezes Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich, wyróżnienia, jakie ufundował europoseł, prof. Ryszard Legutko, dla trzech uczennic kl. VI – Dominiki Niebudek, Oliwii Baligi oraz Emilii Adamiak – w nagrodę za wieloletnią aktywność w organizacji i oprawie, szczególnie muzycznej, uroczystości ku czci Patrona, trzydniowy wyjazd do Brukseli.
W dniu 20 marca, jak co roku, gdy w całej Polsce odbywa się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR, w naszej Szkole organizowane jest ŚWIĘTO NAUKI. W tym roku hasłem przewodnim było TWÓRCZE ODKRYWANIE. Uczniowie podczas imprezy bawili się doskonale, łącząc zdobywanie wiedzy i umiejętności z przyjemnością.
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy nasza Szkoła zarejestrowała swoje członkostwo w Odysei Umysłu. Jest to światowy konkurs kreatywnego myślenia, który w Polsce funkcjonuje już od ponad 20 lat. Drużyna Odyseuszy reprezentowała naszą Szkołę na Regionalnych Eliminacjach Konkursu w Krakowie, w marcu 2014 r.
Podczas Konkursu dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie przedstawienie, jako rozwiązanie problemu długoterminowego, oraz musieli zmierzyć się z tzw. problemem spontanicznym, na rozwiązanie którego mieli bardzo krótki, ściśle określony czas. Na spotkaniach przedkonkursowych drużyna ćwiczyła rozwiązywanie różnego rodzaju spontanów, by oswoić się z presją czasu oraz tworzyła przedstawienie, które musiało spełniać szereg różnego rodzaju wymagań. Wszystko, co dotyczyło tego przedstawienia, od początku do końca było dziełem uczniów. Sami wymyślili scenariusz oraz dialogi. Sami też przygotowali stroje, scenografię oraz rekwizyty. To była bardzo trudna praca i wielka odpowiedzialność za siebie i za drużynę, za końcowy efekt, na który składała się praca wszystkich jej członków.
Eliminacje Regionalne okazały się być dla nas szczęśliwe. Drużyna z naszej Szkoły zajęła II miejsce w swojej grupie wiekowej i zakwalifikowała się do Finałów Ogólnopolskich, które odbywały się w Gdańsku, w dniach 29 – 30 marca 2014 r.
Cała Społeczność szkolna ogromnie cieszyła się z tego awansu. Jednak wielka radość mieszała się z problemem, skąd wziąć fundusze na wyjazd. Determinacja Rodziców i dzieci była niezwykła. Dzięki działaniom podjętym przez panią Dyrektor, Urszulę Mazur oraz Radną Miasta Krakowa, panią Barbarę Nowak, nasza drużyna otrzymała duże dofinansowanie.
Dzięki temu uczniowie mogli spędzić cudowne dwa dni w Gdańsku i w pełni cieszyć się swoim sukcesem.
Nasza Szkoła wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym Krakowiak’85, o czym warto wspomnieć, jest organizatorem wielu imprez sportowych. W dniu 6 czerwca 2014 r. na terenie boisk szkolnych odbył się III TURNIEJ SPORTOWY PRZEDSZKOLAKA o PUCHAR DYREKTORA SP nr 85. Udział w turnieju wzięły cztery grupy z okolicznych przedszkoli: Samorządowe Przedszkole nr 125, Samorządowe Przedszkole nr 148, Samorządowe Przedszkole nr 131 oraz Oddział Zerowy naszej Szkoły. Puchary i nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Dyrekcję Szkoły, UKS Krakowiak’85 oraz przez Radę Rodziców SP nr 85.
W dniach od 23 maja do 03 czerwca br. nasi uczniowie, zgodnie z tradycją Szkoły, licznie wzięli udział w Zielonej Szkole. Tym razem odwiedziliśmy Dźwirzyno. Aktywny wypoczynek i nauka połączona z zabawą dodały nam wszystkim mnóstwo pozytywnej energii.
W dniu 27 czerwca pożegnaliśmy kolejny owocny rok szkolny 2013/2014, ciesząc się nadchodzącym i zasłużonym letnim wypoczynkiem.

1 września 2014 roku po raz kolejny zadzwonił pierwszy dzwonek, rozpoczynając w ten sposób nowy rok szkolny 2014/2015. Pani Dyrektor, mgr Urszula Mazur, oraz pani Wicedyrektor, mgr Lucyna Adamczyk, przywitały zgromadzonych nauczycieli, uczniów i ich rodziców, życząc im wielu sukcesów oraz wytrwałości w codziennej pracy.
Już w dniu 3 września br. w naszej Szkole pojawił się niezwykły gość –
dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.
Wybór Szkoły nie był przypadkowy, ponieważ dla dr Korgi Mistrzejowice to Mała Ojczyzna, gdyż w przeszłości była uczennicą naszej Szkoły. Wizyta została połączona z wyjątkową lekcją historii najnowszej dla uczniów klas szóstych pod hasłem Legiony Polskie – czyn niepodległościowy, a dotyczyła 100 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. To właśnie 3 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski powołał do istnienia Pierwszą Kompanię Kadrową, formację, która trzy dni później – 6 sierpnia, wyruszyła z krakowskich Oleandrów i rozpoczęła historyczny marsz ku wolności. Utworzona z oddziałów strzeleckich, stała się zalążkiem Legionów Polskich i Wojska Polskiego. Spotkanie zostało wzbogacone prezentacją multimedialną, poświęconą zbiorom archiwalnym Instytutu.
Od 2008 roku nasza Szkoła współpracuje z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce – jedną z najważniejszych placówek polskich poza granicami kraju, która promieniuje polskością, otwartą dla ludzi ciekawych Polski, jej historii i kultury. Do najważniejszych zbiorów archiwalnych Instytutu należy Archiwum Piłsudskiego. Właśnie dzięki uprzejmości Dyrektor Instytutu, nasza Szkoła może prezentować uczniom m.in. niepowtarzalne i wyjątkowe zdjęcia oraz dokumenty związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim – jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Polski.
Dnia 22 września 2014 r. absolwentki naszej Szkoły: Emilia Adamiak, Dominika Niebudek oraz Oliwia Baliga wzięły udział w 3 – dniowej wycieczce do Brukseli na zaproszenie europosła, prof. Ryszarda Legutko, który nagrodził uczennice Szkoły Podstawowej nr 85 im. Księdza Kazimierza Jancarza. To właśnie one przez okres sześciu lat godnie reprezentowały naszą Szkołę w różnych konkursach oraz aktywnie włączały się w szkolne przedsięwzięcia, wzbogacając je pięknym śpiewem i wyjątkową recytacją. Warto tu wymienić m.in.: święto Patrona Szkoły, uroczyste akademie związane z obchodami świąt narodowych, jubileusz 40-lecia Szkoły czy szkolne festyny.
W Brukseli dziewczyny zatrzymały się w samym centrum miasta w czterogwiazdkowym hotelu Maisone du Dragon. W pierwszym dniu we własnym zakresie zwiedzały Starówkę Brukseli. W drugim dniu odbyła się wizyta w Parlamencie Europejskim, gdzie m.in. doszło do spotkania z prof. R. Legutko. Następnie uczennice udały się do Parlamentarium, czyli centrum dla zwiedzających Parlament Europejski. To wyjątkowe wydarzenie już na zawsze pozostanie w pamięci naszych uczennic, jak i na kartach historii naszej Szkoły.
W poniedziałek, 20 października br., miał miejsce niezwykle ważny dzień dla całej Społeczności Szkoły nr 85. Delegacja nauczycieli i uczniów pożegnała na cmentarzu w Makowie Podhalańskim wielkiego Przyjaciela naszej Szkoły, Karola Jancarza. Zmarły był bratem naszego Patrona, człowiekiem wielkiej wrażliwości, skromności, mającym niespotykane poczucie humoru.
Niestety, ciężka choroba spowodowała, że odszedł zbyt wcześnie. Na uroczystości pogrzebowej żegnała go rodzina, kilkunastu kapłanów, rzesza przyjaciół i rozświetlone słońcem jesienne góry.
27 listopada br. z kolei w naszej Szkole nagrywaliśmy płytę DVD z kolędami. Każda klasa pod opieką wychowawcy wybrała kolędę, zaaranżowała ją oraz przygotowała stroje. Niektóre klasy opracowały nawet choreografię. Również rodzice dołączyli się do projektu. Pani Magdalena Banaś przygotowała dla nas projekt okładki, a Pan Grzegorz Kościński wykonał zdjęcia, które zostały umieszczone w książeczce, na płycie.
W roku szkolnym 2014/2015 po raz kolejny odbyło się wiele wydarzeń i akcji (między innymi: akcja Poznajmy zawody naszych rodziców, Dni Otwarte, Zima w Szkole, Lato w Szkole, prężnie działał również Dyskusyjny Klub Książki) oraz mnóstwo konkursów i zawodów sportowych, podczas których uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności i umiejętności. Warto zaznaczyć, iż w konkursie Tesco dla szkół – Kulinarni odkrywcy nasz filmik zdobył nagrodę główną w kategorii Największe odkrycie kulinarne.
W tym roku również w naszej Szkole odbyła się po raz pierwszy Ogólnopolska Olimpiada OLIMPUSEK dla klas I – III. Udział w niej wzięło 53 uczniów.
W dniu 9 lutego br. uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami udali się do oddalonej o 8 kilometrów od Krakowa Luborzycy, miejsca, gdzie jako proboszcz parafii spędził ostatnie lata życia Ksiądz Kazimierz Jancarz –Patron naszej Szkoły.
Wizyta ta była zorganizowana w związku ze zbliżającymi się obchodami Święta Patrona w naszej Szkole.
I tak właśnie, w dniu 6 marca br. w naszej Szkole, odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły. Tradycyjnie, zapoczątkowała je czwartkowa Msza Święta w Kościele p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach. Swoją obecnością w Szkole zaszczycili nas wyśmienici goście: pan Robert Prusak, przewodniczący Stowarzyszenia Rodziny bł. Adolfa Kolpinga, oraz pan Piotr Warisch, autor albumu pt.: Ksiądz Kazimierz. Uroczystość była niezwykle doniosła, gdyż towarzyszyło jej wręczenie stypendium ufundowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich dla ucznia najaktywniej działającego na rzecz naszej Szkoły. Tegoroczną laureatką stypendium została Julia Karpiel, uczennica klasy VI a.
Dnia 17 marca br. odbyła się długo przez nas wyczekiwana Gala Finałowa konkursu Tesco dla szkół Kulinarni odkrywcy. Dzięki zespołowi SWEET TEAM, pod kierunkiem pani Moniki Łazarskiej, nasza Szkoła wygrała nagrodę główną, czyli nowoczesną tablicę multimedialną wraz z akcesoriami i oprogramowaniem. Laureaci dodatkowo otrzymali upominki indywidualne i dyplomy. Wydarzenie to było niewątpliwym sukcesem dla naszej Szkoły.
8 maja br. natomiast miało miejsce uroczyste otwarcie nowego boiska przy naszej Szkole. Oficjalnego otwarcia dokonał pan Tomasz Urynowicz, Przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Krakowa, wykonując pierwszy strzał do bramki, której bronił Ksawery Semik, uczeń oddziału zerowego. Pan Tomasz Urynowicz i pan Stanisław Zięba, Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Krakowa, przyczynili się do tego, że posiadamy tak piękne boisko. Na uroczystości byli z nami: pani Barbara Mikołajczyk, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa, pani Barbara Nowak, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa, pan Konrad Maciejowski, Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy XV i pani Anna Trzoniec, Członek zarządu Rady Dzielnicy XV oraz pani Sonia Czajkowska – Stach, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 126.
W maju br. rozpoczęliśmy również nasz coroczny wypoczynek w ramach Zielonej Szkoły. Tym razem zwiedziliśmy piękną Ustkę. Aktywnie spędzony czas dodał uczestnikom mnóstwo energii do dalszej pracy.
13 czerwca br., w sobotę, pod hasłem Rodzinna zabawa to fajna sprawa odbył się Festyn Rodzinny, który wpisał się już w coroczną tradycję naszej Szkoły. Po raz kolejny tereny zielone wokół Szkoły wypełniły się tłumem ludzi, muzyką i radosnym gwarem. Na początku zaprezentowały się uczennice klas I – III, które przez ostatni rok szkolny brały udział w tanecznych zajęciach pozalekcyjnych, następnie był pokaz uczniów klas IV, którzy prezentowali swój talent wokalny, występ cheerleaderek oraz wykonano wspólny, integracyjny taniec belgijski.
W dniu 26 czerwca br. cała społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego oraz podsumowaniu podejmowanych konkursów i osiągnięć w nauce. Wyróżnieni uczniowie z rąk pani Dyrektor, mgr Urszuli Mazur, odebrali nagrody, dyplomy i podziękowania. Pani Barbara Nowak wręczyła Julii Karpiel, uczennicy kl. VI a stypendium im. Księdza Kazimierza Jancarza. Nastąpiło również uroczyste przekazanie sztandaru nowej asyście Pocztu Sztandarowego. Tym ważnym i miłym akcentem kolejny rok szkolny 2014/2015 dobiegł końca.

1 września 2015 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor, mgr Urszula Mazur, oraz pani Wicedyrektor, mgr Lucyna Adamczyk, przywitały ciepło wszystkich nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, życząc im wytrwałości oraz wielu sukcesów w nadchodzącym czasie.
We wrześni br. nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, uzyskując certyfikat licencyjny Organizatora Lokalnego obchodów V WMTDay na swoim terenie.
W października br. z kolei, w ramach wycieczek edukacyjnych, odbyły się tzw. Spotkania z Krakowem dla klas IV – VI. W tym dniu uczniowie wędrowali wraz z wychowawcami, opiekunami oraz krakowskimi przewodnikami ulicami naszego miasta i zwiedzali różne obiekty historyczne.
W br. roku również, z inicjatywy pani Agaty Szpyt, Przewodniczącej Rady Szkoły, po raz pierwszy uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Konkursie Szopek Krakowskich, prezentując swoją pracę. To nie jedyne konkursy, w których nasi uczniowie zaprezentowali swój talent, wiedzę oraz umiejętności. Warto wymienić tu choćby: Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik, Matematyczny Kangur oraz liczne konkursy, zarówno szkolne, jak i międzyszkolne.
18 grudnia 2015 r. rodzice podarowali uczniom niepowtarzalny prezent świąteczny. Było to innowacyjne przedstawienie znanej bajki pt. Czerwony Kapturek, w wykonaniu samych rodziców. Całe przedstawienie, jak i scenografia, zostały przygotowane perfekcyjnie, a wszyscy zgromadzeni, w pełni usatysfakcjonowani, bawili się doskonale.
W dniu 10 stycznia br. z kolei odbył się niezwykły Koncert Kolęd i Pastorałek, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 85 i Szkoły Podstawowej nr 126 oraz chóru żeńskiego CM Triada II, z gościnnym udziałem uczniów Gimnazjum nr 37.
Miejsce spotkania było równie szczególne – Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach.
Opiekę artystyczną nad całością sprawował nauczyciel muzyki, pan mgr Piotr Banasiak – autor przepięknych aranżacji do poszczególnych utworów. Chórom towarzyszył zespół muzyczny, który w wyjątkowy sposób dopełnił nastrój całego koncertu. Były więc: skrzypce, altówka, flet poprzeczny, obój, saksofon oraz cudny, anielski śpiew chórzystek i chórzystów.
Koncert był niezwykle wzruszający i znakomicie przygotowany.
W roku szkolnym 2015/2016 wszystkie zaplanowane uroczystości (Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Jasełka, Dzień Patrona, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja) odbyły się planowo, zgodnie z kalendarzem.
W dniu 7 marca br. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Księdza Kazimierza Jancarza – kapelana Solidarności. Przypomnijmy, że 10 listopada 2006 r. nasza Szkoła przyjęła, jako pierwsza w Polsce, imię księdza Kazimierza Jancarza, a więc w listopadzie br. roku obchodziliśmy 10 rocznicę tego wydarzenia. Natomiast 29 listopada 2008 r. odbyły się uroczystości związane z poświęceniem nowego sztandaru naszej Szkoły.
Ten szczególny i radosny dzień był poprzedzony uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, która nawiązywała do czwartkowych Mszy Świętych za Ojczyznę, oraz okolicznościowymi konkursami.
W tym dniu Prezes Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich, pani mgr Barbara Nowak, przekazała decyzję Kapituły Stypendium imienia. Ks. Kazimierza Jancarza o przyznaniu stypendium Urszuli Dzięgiel, uczennicy klasy VI a. Fundatorem tego stypendium było właśnie Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich.
W roku szkolnym 2015/2016 nasza Szkoła przystąpiła do miejskiego projektu Pierwsze kroki na śniegu. Główny realizator owego przedsięwzięcia to Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków-Wschód.
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie piątych klas, w naszej Szkole po raz pierwszy, realizowali innowację pedagogiczną z języka angielskiego pt. Jedna godzina angielskiego codziennie. Ich tygodniowy program nauki został poszerzony o dwie dodatkowe godziny, podczas których starali się jak najwięcej mówić po angielsku i poznawali kulturę krajów anglojęzycznych. Uwieńczeniem całorocznej pracy był program artystyczny pt. Podróż po Wielkiej Brytanii, który wprowadził wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej w atmosferę kraju królowej Elżbiety II.
W dniu 7 kwietnia br. w mistrzejowickim Kościele p.w. Św. Maksymiliana Kolbego odbyła się wzruszająca uroczystość wręczenia zasłużonym osobom odznaczeń państwowych oraz Krzyży Wolności i Solidarności. Poprzedziła ją Msza Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez księży z naszej parafii i kapłanów związanych z działalnością duszpasterstwa ludzi pracy, na czele której stał patron naszej Szkoły, Ksiądz Kazimierz Jancarz.
Uroczystość była dla uczestników wzruszającym spotkaniem po latach, ale również prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu dla młodego pokolenia.
W ramach XVIII Kampanii Wiosennej Pola Nadziei 2015 w Małopolskich Szkołach, uczniowie klasy VI b zorganizowali happening – żonkilową akcję na rzecz pomocy Hospicjum. Był to również konkurs specjalny Flash Mob dla Pól Nadziei, realizowany jako zjawisko społeczne przyjmujące formę happeningu, podczas którego we wcześniej umówionym miejscu, czyli na korytarzach naszej Szkoły, zgromadzili się uczniowie klasy VI b i przeprowadzili krótkotrwałe, zaskakujące zdarzenie dla społeczności szkolnej (klasy 0 – VI). Wszystkie owe działania odbyły się 28 kwietnia br., zaś ich tematem była pomoc drugiemu człowiekowi, nadzieja, radość, wolontariat. Akcja została połączona z tematycznie dobranymi hasłami, okrzykami, recytacją wierszy i kwestowaniem na rzecz Hospicjum, gdzie absolutnym hitem były żonkilowe ciasteczka przygotowane przez uczniów i uczennice klasy VI b. Całe zdarzenie zostało zarejestrowanie, a gotowy film przesłany na konkurs i udało się – klasa VI b zajęła pierwsze miejsce.
3 czerwca br. z kolei w naszej Szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Ponad 60 miłośników książek spotkało się w godzinach wieczornych, by wspólnie przeżyć rozmaite przygody czytelnicze: przeczytać fragmenty książek, oglądnąć film, nagrać audiobooka oraz napisać wiersz, własnoręcznie go ilustrując. Mowa tu o tzw. Nocy w Bibliotece, która przyniosła wszystkim uczestnikom ogromną satysfakcję.
Warto zaznaczyć, iż tradycją naszej Szkoły jest to, że po Pierwszej Komunii Świętej, klasy trzecie wyjeżdżają z księdzem na wycieczkę. Tak też było i w tym roku. We wtorek, 7 czerwca, uczniowie klas III a i III b wraz z wychowawczyniami i księdzem wybrali się na wycieczkę do Szczyrzyca. Najpierw wszyscy uczestniczyli we Mszy św., odprawianej w Opactwie Ojców Cystersów (z cudownym obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej), potem dzieci zwiedziły muzeum. Mogły tam podziwiać zbiór pergaminowych manuskryptów, kolekcję kielichów mszalnych, mieczy i kamieni.
11 czerwca br. teren wokół naszej Szkoły zamienił się w miejsce pełne radości, zabawy, śmiechu i pozytywnej energii. Festyn szkolny zorganizowano pod hasłem Rodzinnie, zdrowo i wesoło, i tak też było. Podczas gdy rodzice aktywnie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności w Talent show, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.
24 czerwca 2016 r. uroczystym akcentem pożegnaliśmy kolejny owocny rok szkolny, niecierpliwie oczekując nadchodzących wielkimi krokami upragnionych wakacji.

Dnia 1 września 2016 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Pani Dyrektor, mgr Ewa Adamczyk, oraz pani Wicedyrektor, mgr Katarzyna Przeniosło, serdecznie powitały zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców, życząc im kolejnych osiągnięć oraz wytrwałości i wielu sukcesów.
Rok szkolny 2016/2017 był czasem nowych wyzwań, działań, projektów, konkursów i zawodów sportowych.
Dnia 30 września nasza Szkoła po raz czwarty uczestniczyła w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Tradycyjnie, w akcji brała udział cała Społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, rodzice.
W sobotę, 15 października br., odbył się kolejny już rodzinny rajd rowerowy po Puszczy Niepołomickiej. W tym cieszącym się popularnością wydarzeniu, wpisującym się w akcję Odblaskowa Szkoła (podejmowanie licznych przedsięwzięć promujących bezpieczeństwo drogowe), wzięło udział blisko 70 osób, rodzice ze swoimi dziećmi oraz nauczyciele.
W drugiej połowie listopada br. z kolei w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się V Forum Klubów Młodych Odkrywców. W tym niezwykłym, naukowym miejscu byliśmy obecni jako Klub My – Odkrywcy. Forum to organizowane jest od 5 lat. Spotykają się na nim opiekunowie Klubów Młodych Odkrywców z całej Polski oraz z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji. Jest to czas na wymianę doświadczeń, opinii oraz przede wszystkim na nawiązywanie współpracy z instytucjami i organizacjami, które działają w obszarze edukacji.
W roku szkolnym 2016/2017 nasza Szkoła już po raz drugi wzięła udział w projekcie UNICEF Wszystkie Kolory Świata. W ramach owej akcji uczniowie przygotowali 46 charytatywnych laleczek UNICEF. Stanowią one symbol pomocy, jaką dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. W akcję zaangażowali się także rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki.
Każdy, kto wybrał laleczkę, zaopiekował się nią, mógł jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrana, w ramach akcji, kwota została wpłacona na konto UNICEF, dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Angoli. Kolejny raz nasza Społeczność szkolna udowodniła, jak wielkie ma serce.
W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do miejskiego projektu Pierwsze kroki na śniegu po raz drugi. Głównym realizatorem tego przedsięwzięcia jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków-Wschód. Do udziału w nauce jazdy na nartach i snowboardzie zostali zaproszeni uczniowie klas czwartych i piątych.
Rok szkolny 2016/2017 to czas udziału w uroczystościach szkolnych, przygotowanych zgodnie z kalendarzem.
W marcu obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Księdza Kazimierza Jancarza. Na program obchodów tego święta złożyły się: uroczysta Msza św. odprawiona w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach, nawiązująca do czwartkowych Mszy Świętych za Ojczyznę, oraz Festiwal Piosenki.
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności, biorąc udział w rozmaitych konkursach i zawodach sportowych. Warto tu wymienić między innymi: XI Edycję Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego klas III Zaczarowany Świat Lektur, Konkurs Recytatorski Śladami rzeki Wisły (Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłosił rok 2017 rokiem rzeki właśnie), XII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie Krakusek, Międzynarodowy Konkurs Kangur matematyczny, Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik.
Nasza Szkoła, która od kilkunastu lat bierze udział w akcji krakowskiego hospicjum im. Św. Łazarza Pola nadziei, również w tym roku szkolnym włączyła się w tę akcję. Nasi uczniowie wykazali się ogromną wrażliwością. Pod opieką nauczycieli zbierali do puszek pieniądze na rzecz nieuleczalnie chorych pacjentów hospicyjnych.
Warto też dodać, iż kilkunastu uczniów z klas IV – VI wzięło udział w konkursie na Żonkilowy kapelusz Jej Królewskiej Mości, a nasz oddział przedszkolny przygotował konkursowy Tort urodzinowy dla hospicjum.
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Zielonej Szkole, czyli aktywnym wypoczynku, połączonym z nauką i zabawą jednocześnie.
Tym razem odwiedziliśmy Muszynę i Dźwirzyno. Program, jak co roku, wypełniono różnymi atrakcyjnymi zajęciami, wycieczkami, spacerami i zabawami.
W czerwcu natomiast, co od wielu lat jest tradycją w naszej Szkole, zorganizowany został festyn. To duża impreza plenerowa dla uczniów i ich rodzin. Również w tym roku, w sobotnie przedpołudnie, na uczestników czekało wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, zaplatanie kolorowych warkoczyków i malowanie twarzy.
Nie mogło się obyć bez sportowych akcentów. Uczniowie i rodzice mieli możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym treningu piłki nożnej, prowadzonym przez pana tenera Roberta Kasperczyka.
23 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas akademii mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność powitać niecodziennych gości, mianowicie panią Barbarę Nowak – Małopolskiego Kuratora Oświaty, panią Annę Prokop – Staszecką, Dyrektora Naczelnego Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz panią Mariolę Drąg-Bylicę – wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie (byłego nauczyciela języka polskiego w naszej Szkole). Po krótkim występie artystycznym klas szóstych, ogłoszono decyzję Kapituły Stypendium imienia Księdza Kazimierza Jancarza o przyznaniu stypendium Kamili Korfel, uczennicy klasy VI a. Nagrodę ufundowała i wręczyła dr n. med. Anna Prokop-Staszecka. W tym dniu pożegnano także przechodzącą na zasłużoną emeryturę panią mgr Lucynę Adamczyk, wieloletniego wychowawcę, nauczyciela i Wicedyrektora Szkoły.
Tym właśnie akcentem pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017.

4 września zabrzmiał pierwszy dzwonek, rozpoczynając nowy rok szkolny 2017/2018.
Pani Dyrektor, mgr Ewa Adamczyk, oraz pani Wicedyrektor, mgr Katarzyna Przeniosło, po raz kolejny przywitały uczniów, nauczycieli oraz rodziców, życząc wielu sukcesów oraz wytrwałości.
Dnia 29 września br. uczniowie klas siódmych naszej Szkoły uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców, wiedząc doskonale, iż nie ma nic bardziej pasjonującego niż spotkanie z naukowcami i wspólne tworzenie pod ich czujnym okiem.
Również we wrześniu, z okazji Jubileuszu Mistrzejowickich Osiedli, naszą Szkołę, a dokładniej pierwszoklasistów, odwiedził pan Sławomir Dymacz, członek zarządu Dzielnicy XV Mistrzejowice, oraz pani Agnieszka Natkaniec, pracownik Biura Rady. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat swojej małej ojczyzny. Każdy z uczniów otrzymał okolicznościowy upominek.
Dnia 5 października br. klasy piąte i szóste naszej Szkoły wzięły udział w Krakowskiej Grze Miejskiej o Czystą Ziemię, w ramach promowania postaw proekologicznych. Gra ta miała formę podchodów, a jej zadaniem było podniesienie efektywnego funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
W tym samym dniu dzieci z klas trzecich brały udział w projekcie Mały Ratownik. Na zajęciach prowadzonych przez ratowników medycznych, uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Każde dziecko nabyło praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
W bieżącym roku szkolnym pierwszoklasiści uczestniczyli w projekcie Tańczę w Krakowie. Były to bezpłatne zajęcia sportowo – rekreacyjne, organizowane przez Gminę Miejską Kraków – Wydział Sportu UMK, przy udziale Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego – Kraków Wschód. Dzięki współpracy lokalnej, odbywały się one w Klubie Kuźnia.
W dniu 28 października br. odbył się na zielonych terenach naszej Szkoły Rodzinny Charytatywny Bieg Przełajowy, zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu. Głównym celem organizacji biegu było zebranie funduszy dla rodziny, którą wskazał i której potrzeby rozeznał Zespół Charytatywny, działający przy parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Równie istotnym celem organizacji zawodów było umożliwienie aktywnego i rodzinnego spędzenia sobotniego przedpołudnia.
W roku szkolnym 2017/2018 nasza Szkoła brała aktywny udział w zawodach sportowych, pod nazwą Krakowska Olimpiada Młodzieży, organizowanych przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy. Uczniowie z klas IV – VI rywalizowali w ramach Igrzysk Dzieci, natomiast klasy siódme zmagały się w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Największym osiągnięciem w tym roku szkolnym było wicemistrzostwo Krakowa w mini-piłce ręcznej dziewcząt oraz III miejsce w mini-piłce ręcznej chłopców.
Zawody sportowe to tylko jeden z wielu sukcesów naszych uczniów. W bieżącym roku szkolnym odbyło się bowiem mnóstwo różnorodnych konkursów. Nasza uczennica, Patrycja Allbeury z kl. VII b, otrzymała tytuł finalistki Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych.
Warto w tym miejscu wymienić również takie konkursy, jak: Wojewódzki Konkurs Recytatorski Entliczek Pentliczek, w którym wzięli udział reprezentanci naszej Szkoły z klas młodszych (Maksymilian Jaworski z II b zajął II miejsce); XVII Międzyszkolna Olimpiada Matematyczna KYTAMETAM (wzięło w niej udział 30 uczniów z 10 nowohuckich szkół, a naszą Szkołę reprezentowali chłopcy z klasy III b: Karol Matuła, Jakub Pietrykowski i Mikołaj Wójcik) czy Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni Zapomniana Księga Legend (Julita Banaś zdobyła w nim III miejsce).
Rok 2017/2018 zapisał się na kartach historii naszej Szkoły zarówno licznymi konkursami i zawodami sportowymi, jak i rozmaitymi działaniami, i projektami.
Na początku kwietnia klasa VI b wzięła udział w projekcie EarthKam. Uczniowie mieli możliwość uzyskania zdjęć obszarów na Ziemi, wytypowanych przez siebie. Zdjęcia wykonane zostały z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Projekt wywodzi się od pomysłu dr Sally Ride – pierwszej Amerykanki w Kosmosie i został zainicjowany w 1995 roku.
W maju z kolei w naszej Szkole odbył się projekt edukacji ekologicznej Robimy tlen – drzewa dla Krakowa. Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie poznali potrzeby dbania o drzewa, ich sadzenia i korzyści, jakie płyną z ich posiadania. Realizacja projektu przyczyniła się również do poprawy jakości powietrza w Krakowie, bowiem projekt zakończył się wspólnym posadzeniem drzewa przez przedstawicieli klas III – VII. W naszej Szkole projekt ten miał swoją kontynuację. Każda klasa, przed końcem roku szkolnego, posadziła przy szkole swoje drzewo.
Uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami brali również udział w bezpłatnym Programie Kompetencje na szóstkę, który był realizowany na godzinach wychowawczych i obejmował realizację zadań zgodnych z harmonogramem programu, którego podmiotem prowadzącym i realizującym jest Fundacja Uniwersytet Dzieci.
Celem tego Programu było kształtowanie kompetencji społecznych uczniów, które jest jednym z ważniejszych zadań Szkoły.
Warto tu wymienić również takie projekty, jak: Akademia Młodego Krakowianina, Pierwsze kroki na śniegu (w owym projekcie braliśmy udział już po raz trzeci), Czytamy po angielsku (dla uczniów klas czwartych, chcących poszerzać swoje umiejętności z zakresu języka angielskiego).
W bieżącym roku szkolnym wszystkie uroczystości odbyły się zgodnie z kalendarzem.
W Dniu Patrona Szkoły, Księdza Kazimierza Jancarza, swoją obecnością zaszczycili nas: pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, przedstawiciele Duszpasterstwa Ludzi Pracy – pan Grzegorz Kowalski i pan Zbigniew Bielawski, a także pani Lucyna Adamczyk, była Wicedyrektor Szkoły.
W bieżącym roku szkolnym również, co warto dodać, prężnie działał Dyskusyjny Klub Książki oraz Klub Młodego Odkrywcy, a swoją działalność, pod opieką pani mgr Agnieszki Kot, rozpoczął Mały Samorząd Uczniowski.
W maju br. uczniowie mogli zregenerować swoje siły podczas Zielonej Szkoły w Ustce oraz dwudniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Wyprawy te miały charakter edukacyjny, a sporej dawki aktywności na świeżym powietrzu było pod dostatkiem.
Dnia 22 czerwca 2018 r. uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny, ciesząc się z nadchodzącego i zasłużonego odpoczynku.

1 września 2018 r. po raz kolejny przywitaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Pani Dyrektor, mgr Ewa Adamczyk, oraz pani Wicedyrektor, mgr Katarzyna Przeniosło, przywitały uczniów oraz nauczycieli, życząc im wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.
We wrześniu, co stało się już tradycją naszej Szkoły, odbył się wyjazd klas czwartych do Puszczy Niepołomickiej, łączący zdobywanie wiadomości i umiejętności z zabawą, i przyjemnie spędzonym czasie na łonie natury.
Rok szkolny 2018/2019 dał również doskonały powód do wielkiego świętowania. Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Kuratorium Oświaty w Krakowie zaprosiło uczniów małopolskich szkół na specjalne widowisko – Widowisko Dumy i Radości. W związku z tym faktem, 19 października 2018 r. na Wawelu zgromadziło się około 10 tysięcy uczniów i nauczycieli z wielu szkół województwa małopolskiego. Nie zabrakło również reprezentantów naszej Szkoły, którzy nieśli proporzec z patronem, kapłanem Solidarności w Nowej Hucie – Księdzem Kazimierzem Jancarzem.
Nasza Szkoła postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowano zatem Bieg dla Niepodległej. Jak się okazało, można jednocześnie kształtować postawy patriotyczne i rozwijać aktywność fizyczną uczniów.
Zaproszeni goście, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, reprezentanci sześciu wybranych szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Dzielnicy XV Mistrzejowice wzięli udział w owych zawodach.
W tej radosnej atmosferze obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w październiku, chętni uczniowie klas siódmych i ósmych naszej Szkoły napisali VI Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii. W dyktandzie tym uczestniczyło ponad 16 tysięcy uczniów z Małopolski i 38 tysięcy z pięciu sąsiednich województw.
Z okazji obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbył się również Konkurs dla Niepodległej pt. Kocham Cię Polsko.
O godz. 11:11, wraz z blisko 5 mln uczniów, odśpiewaliśmy hymn narodowy, tym samym przyczyniając się do ustanowienia rekordu dla Niepodległej. To była historyczna chwila, w której uczniowie i nauczyciele pokazali, jak można wspólnie świętować 100 – lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami.
Warto zaznaczyć, iż mając na celu radosne przeżywanie 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w konkursie Zaśpiewaj i Ty Niepodległej.
W młodszej kategorii wiekowej udział wziął piętnasoosobowy zespół wokalny uczniów klasy II b, natomiast w starszej – solistka, Agnieszka Bieniek z kl. VIII a.
Organizatorami konkursu, do którego przystąpiło prawie sto siedemdziesiąt szkół z Małopolski, byli: Wojewoda Małopolski, Kopalnia Soli Wieliczka, zaś partnerem – Kuratorium Oświaty w Krakowie.
6 listopada 2018 r., w Kopalni Soli w Wieliczce, odbyła się uroczysta Gala Laureatów konkursu.
Uczniowie klasy II b zdobyli II miejsce w tym prestiżowym konkursie, odnosząc tym samym wielki sukces i dając Szkole kolejną okazję do wielkiej dumy.
Wszyscy członkowie zespołu odebrali piękne i wartościowe nagrody z rąk Wojewody Małopolskiego, Prezesa Kopalni Soli Wieliczka i Kurator Oświaty w Krakowie. Wychowawczyni, pani mgr Bożena Gołda, wraz z obecną na uroczystości dyrektor Szkoły, panią mgr Ewą Adamczyk, odebrały voucher w wysokości 1500 zł.
Wśród obecnych na Gali wyróżnionych solistów, zespołów, opiekunów i rodziców byli także konsulowie USA i Słowacji w Krakowie.
Również w październiku br. odbyła się Gala Sportu Młodzieżowego, na której podsumowano miejskie programy sportowe oraz współzawodnictwo sportowe Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w roku szkolnym 2017/2018. Krakowska Olimpiada Młodzieży to największy miejski program sportowy, który wzoruje się na Igrzyskach Olimpijskich i ma na celu rozbudzić u młodzieży ducha rywalizacji sportowej opartej na całorocznym, uczciwym współzawodnictwie międzyszkolnym. Warto przypomnieć, iż w roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej Szkoły, jako nieliczni, otrzymali wyróżnienie za 100 % frekwencję we wszystkich zawodach.
Z tej okazji właśnie nauczyciele wychowania fizycznego, pani mgr Monika Dziugan, pani mgr Krzysztofa Pietrykowska oraz pan mgr Wiktor Witowski, biorąc udział w Krakowskiej Gali Sportu Młodzieżowego, zostali wyróżnieni za upowszechnianie kultury fizycznej wśród młodzieży, co stanowiło podsumowanie wysiłków włożonych w ubiegłoroczną pracę.
Ponadto, pani mgr Krzysztofa Pietrykowska otrzymała wyróżnienie w V edycji Plebiscytu Nauczyciel z pasją, organizowanym przez Wydział Edukacji UM Krakowa.
Zwieńczeniem wszystkich nagród było uhonorowanie pani mgr Krzysztofy Pietrykowskiej Srebrną Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce, otrzymaną na uroczystej gali, zorganizowanej z okazji 90 – lecia Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej.
W roku szkolnym 2018/2019 odbyło się mnóstwo rozmaitych konkursów, dzięki którym uczniowie mogli zaprezentować swoje niezwykłe zdolności i umiejętności, między innymi Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur czy Międzyszkolny Konkurs Fabryka pisanek, organizowany przez Centrum Serenada w Krakowie (nasza Szkoła znalazła się w finale tego konkursu).
Należy tu również wspomnieć, iż w holu Kamiennym krakowskiego magistratu odbył się wernisaż wystawy prac konkursowych – #KRAKÓWmojedziedzictwo. Uczniowie naszej Szkoły złożyli na konkurs piękne prace – Kartki z Krakowa. Spośród 108 prac plastycznych wybrano 9, które zostały wydrukowane jako kartki pocztowe i stały się upominkiem od Krakowa dla uczestników 15. Światowego Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Wśród tych dziewięciu wybranych, aż trzy są autorstwa uczniów naszej Szkoły (Kamila Jezierna, kl. VI a, Klaudia Stachurska, kl. VII b, Maksymilian Jaworski, kl. III b).
W bieżącym roku szkolnym wszystkie uroczystości odbyły się zgodnie z kalendarzem.
6 marca 2019 roku obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. W ramach obchodów został zorganizowany uroczysty apel z przedstawieniem przybliżającym uczniom historię życia Księdza Kazimierza Jancarza oraz warunki życia w okresie PRL-u.
W bieżącym roku szkolnym wiosna wyjątkowo szybko zapukała do okien, ale uczniowie klas III mogli jeszcze nacieszyć się śniegiem, ponieważ w lutym oraz w marcu wytrwale uczestniczyli w programie Pierwsze kroki na śniegu, finansowanym przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa. Pod czujnym okiem cierpliwych i życzliwych instruktorów uczniowie uczyli się jeździć na nartach lub snowboardzie.
W związku ze zbliżającym się Świętem Flagi i 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasza Szkoła oraz Samorządowe Przedszkole nr 131 w Krakowie wzięły udział w akcji, organizowanej przez Ośrodek Edukacji Patriotycznej CM w Krakowie.
Akcja ta była propozycją przekazania wiedzy o naszych symbolach narodowych przez uczniów szkoły podstawowej przedszkolakom.
Z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Krakowie rok 2019 został, uchwałą Senatu RP, ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Matematyki.
30 maja 2019 roku ponad 6500 uczniów z małopolskich szkół stworzyło nietypową figurę geometryczną na krakowskich Błoniach. Na Trójkąt Sierpińskiego, czyli obiekt rozrastający się przez samopodobieństwo złożyło się 81 trójkątów, każdy składał się z 81 osób. Uczniowie naszej Szkoły chętnie zaangażowali się w tę właśnie akcję.
Początek maja w naszej Szkole był czasem wyjazdu licznej – prawie 300 – osobowej grupy uczniów i opiekunów nad morze do Jastrzębiej Góry.
Z kolei, 14 czerwca br., klasy ósme odbyły wycieczkę do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady KL Auschwitz. Wybrany dzień związany był z 79 rocznicą pierwszego transportu 728 więźniów do obozu. Uznaje się tę datę za powstanie obozu i początek martyrologii wielu narodów w tym miejscu.
Tylko zamknąwszy za sobą drzwi,
Można otworzyć okno w przyszłość.

Dnia 8 czerwca 2019 r. w naszej Szkole odbył się pożegnalny komers klas ósmych, natomiast dnia 19 czerwca pożegnaliśmy naszych pierwszych Absolwentów. Uroczysty apel rozpoczęła część artystyczna, podczas której usłyszeliśmy między innymi miłe podziękowania skierowane do nauczycieli, a także ciepłe słowa pożegnania i życzenia powodzenia dla naszych Absolwentów. Nie zabrakło również humoru, choćby podczas sentymentalnej podróży w przeszłość, kiedy to wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli ciekawie przygotowane slajdy ze zdjęciami odchodzących już uczniów. Szczególną nagrodę – Stypendium im. Księdza Kazimierza Jancarza otrzymała Barbara Grabiasz, uczennica kl. VIII c. Nagrodę ufundowała Pani dr n. med. Anna Prokop – Staszecka – Dyrektor Naczelny Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. W ten właśnie sposób rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca.

Po wakacyjnej przerwie nastąpiły wielkie zmiany w organizacji Szkoły, nowa pani Dyrektor, mgr Katarzyna Przeniosło, oraz nowa pani Wicedyrektor, mgr Joanna Karpiel, serdecznie powitały wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, a najcieplej najmłodszych – zerówkowiczów i pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej Szkoły. W ten sposób rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Był to czas kolejnych edukacyjnych wyzwań, projektów, nowych akcji i działań oraz wielu rozmaitych konkursów oraz zawodów sportowych.
Dnia 27 września 2019 roku uczniowie klas siódmych i ósmych mieli możliwość uczestniczenia w Małopolskiej Nocy Naukowców. Późnym popołudniem grupa młodzieży udała się na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Uczniowie uczestniczyli w interesujących zajęciach, podczas których dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób badamy wiek drzewa, ile rtęci znajduje się w ich organizmie oraz w jaki sposób własnoręcznie przygotować krem do twarzy czy balsam do ust. Były to niewątpliwie ciekawe zajęcia, łączące wiedzę z praktyką oraz przyjemnością. 30 września br. z kolei nasza Szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Październik to nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Z tego powodu właśnie 4 października 2019 roku naszych uczniów odwiedziły Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera, które uświadomiły wszystkim, że niezależnie od wieku czy wykształcenia, można i warto pomagać innym. Ponadto Siostry przywiozły ze sobą wiele ciekawych eksponatów, wykonanych w dalekich krajach: egzotyczne instrumenty muzyczne, afrykańskie i hinduskie stroje czy rzeźby różnych zwierząt z drzewa hebanowego, czym mocno zainteresowały zgromadzonych.
Tego samego dnia uczniowie klas młodszych wzięli udział w lekcji muzealnej na Wawelu. Tematem były Uroczystości pełne splendoru i majestatu na Wawelu, stanowiące pierwszy krok w przygotowaniach do konkursu wiedzy o Krakowie Krakusek.
Ślubowanie i pasowanie na ucznia – bo o tym mowa, to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu. Tradycyjnie, jak co roku, w październiku, dzieci składają przysięgę na Sztandar Szkoły i uczestniczą w ceremonii pasowania ołówkiem, po której już oficjalnie zostają przyjęte w poczet uczniów Szkoły. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej Szkole dnia 14 października 2019 r., czyli w Dniu Edukacji Narodowej.
Rok szkolny 2019/2020 przyniósł wiele ważnych działań oraz mnóstwo rozmaitych konkursów. Warto tu wymienić choćby: akcję Sprzątania Świata, której celem jest zapoznanie uczniów ze sposobami segregacji odpadów i metod ich wykorzystywania; akcja Szkoła do hymnu, podczas wspólnego świętowania Dnia Niepodległości; akcja Szkoła pamięta, w ramach której uczniowie zapalili znicze w Krypcie Księdza Józefa Kurzei, Księdza Prałata Mikołaja Kuczkowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej postać Patrona naszej Szkoły, Księdza Kazimierza Jancarza.
W dniach od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. Samorząd Uczniowski przeprowadził również akcję Góra Grosza, której celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Kolejny raz nasza szkolna Społeczność udowodniła, jak wielkie ma serce.
W roku szkolnym 2019/2020 odbyło się również mnóstwo konkursów, między innymi:
Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej; Konkurs Plastyczny na Znak Graficzny (logo) Dzielnicy XV Mistrzejowice (I miejsce zdobył Jakub Banaś, uczeń klasy VII b), którego Organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy XV Mistrzejowice,
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz liczne szkolne konkursy tematyczne.
Warto dodać, iż w bieżącym roku szkolnym uczniowie klas czwartych podjęli wyzwanie, polegające na zdobywaniu Dziecięcej Odznaki Przyjaciela Krakowa. Zaplanowane zostały cztery wycieczki, mające na celu zdobywanie wiadomości o naszym mieście. Projekt ten zorganizowany został przez Koło Grodzkie PTTK Kraków.
W bieżącym roku szkolnym, 13 grudnia 2019 r., w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, po raz kolejny odbyła się Gala Sportu Młodzieżowego, czyli uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego krakowskich szkół w roku szkolnym 2018/2019.
Nagrodzone zostały najlepsze Szkoły, które w rozgrywkach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży nie miały sobie równych. Wyróżnienia otrzymali również nauczyciele, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do sukcesu swoich Szkół w rozgrywkach KOM.
Nasza Szkoła w klasyfikacji końcowej współzawodnictwa szkół podstawowych zdobyła 6 miejsce wśród dziewcząt i 5 miejsce wśród chłopców na 101 startujących Szkół. Dodatkowo, jako jedna z czterech Szkół, mogliśmy pochwalić się 100% frekwencją. Wyróżnionymi nauczycielami za zaangażowanie w Olimpiadę zostały: pani mgr Krzysztofa Pietrykowska i pani mgr Monika Dziugan.
Rok szkolny 2019/2020 zapisał się na kartach historii bardzo ważnym i wzruszającym wydarzeniem. W tym bowiem roku odwiedził nas w Szkole Ksiądz Grzegorz Kilanowicz, który
w marcu br. uległ bardzo poważnemu wypadkowi. Wracał na motocyklu z rodzinnego domu, gdy uderzył w niego samochód osobowy. Kapłan przeszedł kilka poważnych operacji i długą rehabilitację. Pomimo wielu trudności, nie poddaje się i odwiedził nas z uśmiechem, dobrym słowem i modlitwą.
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie mogli brać udział w rozmaitych wyjściach i wycieczkach, między innymi: zwiedzanie Zamku w Ogrodzieńcu czy edukacyjne wycieczki po Krakowie.
Początek marca 2020 roku z kolei przyniósł ogromne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Szkoły. W tym czasie bowiem musieliśmy zmierzyć się z trudem zdalnego nauczania, którego powodem była pandemia COVID – 19. Owe zdalne nauczanie stanowiło ogromne wyzwanie zarówno dla Dyrekcji, nauczycieli, jak i dla uczniów, i ich rodziców. Pomimo obostrzeń i lekcji prowadzonych na odległość, zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania, dostosowując je do nowej rzeczywistości.
26 czerwca 2020 r., w formie zdalnej uroczystości, zakończyliśmy kolejny, owocny rok szkolny.

W dniu 1 września 2020 roku w naszej Szkole zainaugurowano Nowy Rok Szkolny 2020/2021. Uczniowie z wychowawcami spotkali się w klasach, jedynie najmłodsi zerówkowicze i pierwszoklasiści, przy wsparciu mocno ograniczonej liczby rodziców, spotkali się na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor życzyła zdrowia, a także spokoju i bezpieczeństwa. W swoim przemówieniu przedstawiła zasady obowiązujące w Szkole, dotyczące przestrzegania higieny. Pomimo, że ten rok z powodu uciążliwości organizacyjnych, związanych z trwającą pandemią, zapowiadał się nietypowo, wszyscy uczestnicy byli podekscytowani faktem, że znów możemy się spotkać w murach naszej Szkoły.
Dnia 15 października 2020 r. uczniowie klas piątych, podczas godzin wychowawczych, uczestniczyli w lekcji muzealnej online – Nie od razu Nową Hutę zbudowano.
Podczas zajęć, które prowadził pracownik Muzeum Narodowego, uczniowie mogli usłyszeć historię Nowej Huty oraz zobaczyć na zdjęciach, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat.
Spotkanie było kontynuacją projektu Zdobywamy Dziecięcą i Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa, organizowanego przez Zarząd Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie wraz z Wydziałem ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
Mimo trudnego czasu, który dotknął nas wszystkich, w roku szkolnym 2020/2021 kolejny raz zaangażowaliśmy się w pomoc dla potrzebujących. Akcja Razem na Święta to inicjatywa, w którą włączyła się i zaangażowała cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie – uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.
Działania realizowane w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego zostały dodatkowo wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czekało na pomoc i wsparcie.
W ramach akcji Razem na Święta, dzięki Wielkim Sercom całej Społeczności szkolnej, udało się wesprzeć między innymi: Fundację Po pierwsze Człowiek (przekazanie wody mineralnej na rzecz osób bezdomnych), Hospicjum św. Łazarza (przekazanie darowizny pieniężnej), Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (przekazanie małym pacjentom płyt z kolędami w wykonaniu uczniów naszej Szkoły), Polskie Szkoły na Litwie (przekazanie do 10 szkół polonijnych pakietu płyt z kolędami w wykonaniu uczniów naszej Szkoły), Schronisko Psie Pole w Racławicach (przekazanie karmy dla zwierząt, kocy i innych akcesoriów). Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski ogłosił również akcję, dzięki której mydło, pasty i szczoteczki do zębów, za pośrednictwem Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, mogły trafić do dzieci z Afryki.
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie mogli wziąć udział w różnorodnych projektach i działaniach. Były to między innymi: projekty Razem dla Ziemi oraz Zdrowy, rodzinny plan żywieniowy; prężnie działały Dyskusyjny Klub Książki oraz akcja Czytelnicze Wyzwania.
Wszystkie uroczystości szkolne odbyły się zgodnie z planem działania Szkoły.
4 marca 2021 r. obchodziliśmy Dzień naszego Patrona, Księdza Kazimierza Jancarza i jak co roku wspominaliśmy Jego dokonania. Klasy młodsze oglądały na lekcji prezentację ukazującą życie i pracę Księdza na rzecz osób potrzebujących wsparcia duchowego oraz materialnego.
Pomimo pandemii uczniowie naszej Szkoły aktywnie brali udział w rozmaitych konkursach wiedzy, umiejętności i zawodach sportowych. Warto wymienić to choćby: konkurs na pracę plastyczną Jaki widok z Krakowa chciałbyś zobaczyć przez swoje okno?, zorganizowany przez towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; konkurs Polecam Ci, zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski (kreatywne zaprezentowanie wybranej książki i zachęcenie do jej przeczytania), Kuratoryjny Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Językowy BILDERIDIOME-IDIOMY W OBRAZACH (Julita Banaś z kl. VIII b zdobyła w nim II miejsce). Warto też podkreślić, iż w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 dwoje uczniów naszej Szkoły zostało finalistami Konkursów Kuratoryjnych (Katarzyna Bomersbach z kl. VIII a uzyskała tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Kuratoryjnego – Biologicznego, a Kacper Dudziak z kl. VII a tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Tematycznego – Historycznego.
Po wielu zmaganiach szkolnych, zdobyciu nowych wiadomości i umiejętności, czas wakacyjnego odpoczynku był coraz bliżej.
25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Podczas pożegnania uczniów klas ósmych miała miejsce ceremonia przekazania Sztandaru i zmiana Pocztów Sztandarowych.
Szczególną nagrodę – Stypendium im. Księdza Kazimierza Jancarza otrzymała Julita Banaś, uczennica kl. VIII b. Nagrodę tę ufundowała Pani dr n. med. Anna Prokop – Staszecka – Ordynator Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, a także Radna Miasta Krakowa.

Rok 2021/2022 rozpoczął się od uroczystego powitania nowego roku szkolnego. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne inauguracja miała kameralny charakter. Na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie oddziału przedszkolnego, oddziału przygotowawczego dla obcokrajowców oraz uczniowie klas pierwszych, których serdecznie w murach Szkoły powitała dyrekcja i wychowawczynie. Uczniowie pozostałych klas spotkali się w salach.
Pani Dyrektor życzyła zgromadzonym uczniom samych sukcesów, bardzo dobrych ocen, rozwijania zainteresowań, nawiązywania pięknych znajomości i przyjaźni, nauczycielom zaś dużo cierpliwości, wytrwałości i pasji w wykonywaniu powierzonych zadań, natomiast rodzicom – jak najmniej stresu i jak najwięcej powodów do dumy ze swoich pociech.
W dniu 13 września 2021 r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w emocjonującej rywalizacji poprzez możliwość uczestniczenia w grze miejskiej Zakonspiruj Kraków, zorganizowanej przez Muzeum Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Owa gra, wzbogacona przez rekonstruktorów, odgrywających role cywilów, żołnierzy policji niemieckiej oraz NKWD poprowadziła uczestników rywalizacji śladami konspiracji podczas okupacji niemieckiej w Krakowie, w latach 1939-1945.
Rok szkolny 2021/2022 to kolejny rok projektów, rozmaitych akcji, wydarzeń, licznych konkursów, wycieczek oraz zajęć rozwijających. Kółko historyczne, biologiczno -geograficzne zajęcia rozwijające dla uczniów klas ósmych, zajęcia rozwijające z języka polskiego, liczne zajęcia i zawody sportowe oraz wiele innych tego typu działań dały uczniom doskonałą możliwość pogłębiania swoich pasji oraz poszerzania wiedzy.
20 października 2021 r. nasza Szkoła obchodziła Dzień Krajobrazu pod hasłem Otwarte Krajobrazy. Został on ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Owe święto obchodzone było po raz szósty. Od kilku lat nasza Szkoła, dzięki inicjatywie Pań od geografii i biologii, może uczestniczyć w tym wydarzeniu, którego celem jest zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność krajobrazów, a także ich roli i wprowadzanych w nich zmian. W ramach Dnia Krajobrazu odbył się Szkolny Konkurs Fotograficzny, dzięki któremu uczniowie mogli zaprezentować kolaże z wykonanych przez siebie zdjęć wybranych krajobrazów.
W listopadzie br. obchodziliśmy Święto Niepodległości. Społeczność Szkoły kolejny raz mogła być dumna z faktu, iż jesteśmy Polakami i mamy własne Państwo, w którym możemy mówić własnym językiem. Uroczystości dodawały blasku pieśni patriotyczne, śpiewane z pełnym zaangażowaniem przez wszystkich Trzecioklasistów. To była kolejna, jakże ważna lekcja historii o niezłomności i duchu wolności Polaków.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w projekcie Odkrywam Małopolskę, realizowanym przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.
Cel owego projektu zakładał umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych.
Uczniowie naszej Szkoły wyjechali zatem na trzydniową wycieczkę do Rabki, która umożliwiłam im poznanie własnego regionu oraz wzbogaciła wiedzę o jego walorach przyrodniczych oraz dziedzictwie kulturowym.
Wśród innych, równie wartościowych i interesujących wycieczek, które odbyły się w br. szkolnym, były między innymi: wycieczka do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, podczas której uczniowie zwiedzili skansen i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w grze terenowej W partyzantce – dzień powszedni partyzantów świętokrzyskich w czasie okupacji oraz wycieczka klas ósmych do Muzeum Auschwitz – Birkenau, podczas której uczniowie w skupieniu i niezwykłej ciszy słuchali przewodników, którzy opowiadali o obozie koncentracyjnym i obozie zagłady.
Rok 2022 przyniósł wiele zmian w naszej codziennej rzeczywistości, które już na zawsze zapiszą się nie tylko na kartach historii naszej Szkoły, ale przede wszystkim na kartach historii świata. 24 lutego br. wybuchła wojna w Ukrainie. Dotknęła ona bardzo silnie i boleśnie dzieci ukraińskie, które przybyły do Polski, wcześniej ze względów ekonomicznych, teraz uciekając przed agresorem, walcząc o życie swoje i swoich bliskich. Mnóstwo dzieci z Ukrainy, w różnym wieku, podjęło edukację właśnie w naszej Szkole. Cała Społeczność szkolna podjęła wszelkie działania, by uczniowie z Ukrainy poczuli się u nas dobrze i bezpiecznie, by czuły one, i ich bliscy, że są dla nas bardzo ważni.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie włączyli się w rozmaite akcje, mające na celu niesienie pomocy innym. Warto tu wymienić między innymi: Kredkobranie, Szlachetną Paczkę oraz Żonkilowe Pola Nadziei – akcja Wolontariuszy, wykazując się empatią oraz ogromnym zaangażowaniem.
W ramach Tygodnia Zdrowia z kolei uczniowie z klas siódmych i ósmych przeprowadzili tzw. Odwrócone lekcje przyrody i wychowania fizycznego dla swoich młodszych kolegów, i koleżanek. Nauce towarzyszyło mnóstwo zabawy i kreatywnie spędzonego czasu.
Bieżący rok szkolny przyniósł kolejne ważne wydarzenia i uroczystości. Mowa tu o Dniach Otwartych; Jasełkach, przygotowanych przez młodszych uczniów; Dniu Patrona Szkoły, Księdza Kazimierza Jancarza, pod hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna oraz o uroczystości obchodzonej na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rok szkolny 2021/2022, obfity w szereg rozmaitych wydarzeń i działań, wielkimi krokami dobiegał końca.
Na przełomie maja i czerwca 2022 roku, w ramach Zielonej Szkoły w Niechorzu, część uczniów wypoczywała nad Bałtykiem, z kolei druga część wędrowała w górach, podczas trzydniowej wycieczki w Pieniny. Atrakcji było co nie miara, a uczniowie wypoczęci i zadowoleni bezpieczni wrócili do swoich domów.
24 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla uczniów klas ósmych dzień ten był chwilą refleksji, wspomnień, podziękowań i życzeń. Z tej okazji właśnie uczniowie klas siódmych przygotowali montaż słowno – muzyczny oraz pamiątkowe birety i drobne upominki
Radosnym podsumowaniem roku szkolnego 2021/2022 była po raz kolejny akcja Lato w Szkole. Nie zabrakło aktywności fizycznej na basenie, placu zabaw czy podczas piątkowych rozgrywek sportowych.

Czas wakacji dobiegł końca, choć warto zaznaczyć, że podczas letniego wypoczynku wcale nie próżnowaliśmy. Lato trwało w pełni, a razem z nim w naszej Szkole odbywały się liczne atrakcje w ramach akcji, zgodnie już z tradycją naszej Szkoły, Lato w szkole.
Dopisywała nam pogoda i dobre humory. Wesoło i ciekawie spędziliśmy wspólnie wakacyjny czas.
01 września 2022 r. po raz kolejny usłyszeliśmy pierwszy dzwonek szkolny, tym samym uroczyście rozpoczynając rok szkolny 2022/2023. Pani Dyrektor, mgr Katarzyna Przeniosło, oraz pani Wicedyrektor, mgr Joanna Karpiel, serdecznie przywitały nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, życząc wielu sukcesów w nadchodzącym czasie.
Tradycją naszej Szkoły jest również wrześniowa lekcja przyrody w terenie.
W związku z tym faktem, pierwszego dnia astronomicznej jesieni, uczniowie klas czwartych pojechali do Puszczy Niepołomickiej, gdzie poprzez obserwacje poznali płazy, gady i ptaki występujące w Puszczy, poznali skład gatunkowy lasu i przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie.
W tym roku, chyba bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, doceniamy to, że żyjemy w wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Uczniowie naszej Szkoły w br. szkolnym uroczyście uczcili 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Występy z tej okazji przygotowali trzecioklasiści, dla młodszej grupy wiekowej, a dla starszych, uczniowie klas ósmych. Były wiersze i piosenki, było biało-czerwono, uroczyście, momentami dramatycznie, ale i radośnie. O godzinie 11:11 wspólne odśpiewaliśmy hymn narodowy z czterema zwrotkami, tym samym nasza Szkoła wzięła udział w akcji: Szkoła do hymnu.
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy IV a rozpoczęli turystyczną przygodę, czyli zdobywanie Dziecięcej Odznaki Przyjaciela Krakowa.
Przed uczniami cztery spotkania z Krakowem i jego historią. Pierwsze z nich odbyło się stacjonarnie z przewodnikiem, który w sposób interesujący opowiadał o Wawelu i jego tajemnicach.
W I okresie bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej Nasza Szkoły wzięli udział w wielu rozmaitych konkursach i zawodach sportowych. Między innymi uczestniczyli w konkursie pt. Prawo, Ratownictwo, Bezpieczeństwo, organizowanym przez Straż Miejską Miasta Krakowa i Straż Pożarną.
Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Oliwia Semik z kl. VIII a, Ksawery Semik z kl. VIII a i Judyta Połomska z kl. VIII b.
Finał konkursu odbył się 16 listopada br. w hali widowiskowo – sportowej Tauron Arena.
Drużyna zdobyła III miejsce wśród krakowskich szkół podstawowych, co jest niewątpliwie wielkim sukcesem.
W naszej Szkole, w grudniu, odbywały się przedświąteczne spotkania uczniów, wychowawców i rodziców. Były wystawiane Jasełka i wspólnie śpiewane kolędy.
Było radośnie i refleksyjnie. Uczniowie poprzez pięknie odegrane role, piosenki i kolędy wprowadzili wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój.
Radosna atmosfera i pyszne jedzenie wprowadziły nas w bożonarodzeniowy czas, ale także zintegrowały wszystkich.
Celem spotkań była m. in. integracja całej Społeczności polsko-ukraińskiej naszej Szkoły, dzielenie się dziedzictwem kulturowym obu narodowości oraz duchowe wsparcie lokalnych rodzin pochodzenia ukraińskiego. Wydarzenia zostały zorganizowane i sfinansowane dzięki współpracy Miasta Krakowa z UNICEF.
W roku szkolnym 2022/2023 nasza Szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej Szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące Szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie przekazano w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Nasza Szkoła na realizację Programu otrzymała kwotę w wysokości 113 100 zł.
Czas płynie bardzo szybko, więc każdą chwilę warto celebrować.
W dniu 3 marca 2023 roku organizujemy Jubileusz 50 – lecia naszej Szkoły pod hasłem Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości. To będą wyjątkowe, niezapomniane chwile.