Dyskusyjny Klub Książki

wróć do – Biblioteka szkolna – strona główna

DKK_logo

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

11.02.2021r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkim chętnym udało się połączyć online. Uczniowie omawiali książkę Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby „Dom nie z tej ziemi”. Ta niesamowita powieść opowiada historię dziewczynki Marysi i jej przyjaciela Daniela, którzy starają się rozwikłać zagadkę niezwykłego domu. Czy im się to uda?
Koniecznie przeczytajcie tę książkę!


Zapraszam Was na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się 11 marca br. Będziemy omawiać książkę Pameli Butchart pt. „Naszą panią napadli kosmici”.


Zapraszam! 

hr-johannes-aagaard-2

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

03.12.2020r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkim chętnym udało się połączyć online. Uczniowie omawiali książkę Roald’a Dahl’a „Cudowne lekarstwo George’a”. Ta niezwykła książka opowiada historię o George’u i o jego niezbyt miłej babci. Chłopiec postanawia przygotować cudowne lekarstwo dla staruszki. Ma nadzieję, że eliksir sprawi, że babcia się zmieni i będzie sympatyczna. Czy lekarstwo zadziała?
Koniecznie przeczytajcie tę książkę!


Zapraszam Was na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się po feriach 4 lutego 2021 roku. Będziemy omawiać książkę „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.
Zapraszam!

hr-johannes-aagaard-2

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

05.11.2020r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem trochę nietypowo, ponieważ online. Uczniowie omawiali książkę Jarosława Mikołajewskiego „Kuferek Adama Mickiewicza”. Książka ta wywołała wiele emocji, ponieważ w październiku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim tego właśnie pisarza. Autor pracuje w Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza i opowiada dzieciom i młodzieży o życiu Adama Mickiewicza oraz o pamiątkach po poecie. Pokazuje dębową skrzynię i mówi: „Ten dębowy kuferek dała Adamowi mama, kiedy ten jechał na studia…” Dzięki tej książce poznajemy wiele faktów i ciekawostek z życia poety.
Koniecznie przeczytajcie tę książkę!


Na następne spotkanie zapraszamy 3 grudnia. Będziemy omawiać książkę Roald’a Dahl’a „Cudowne lekarstwo George’a”.

hr-johannes-aagaard-2

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

01.10.2020r. odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczniowie omawiali książkę Zuzanny Orlińskiej pt. „Detektywi z Klasztornego Wzgórza”. Młody detektyw rozwiązuje zagadkę, która ma związek z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat wcześniej…Zachęcamy Was do przeczytania tej książki!


Na następne spotkanie zapraszamy 5 listopada. Będziemy omawiać książkę Jarosława Mikołajewskiego pt. „Kuferek Adama Mickiewicza”.

hr-johannes-aagaard-2

17 lutego 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu. Omawialiśmy książkę Agnieszki Stelmaszyk pt. „Tajemnica klejnotu Nefertiti”. Uczniom bardzo się spodobała historia przyjaciół, którzy wspólnie odkrywali tajemnicę legendy zaginionego klejnotu.
Okazało się, że rozwiązywanie starożytnych zagadek wymaga zaglądania do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i nikomu nieznanych grobowców a rozwiązanie zagadki czeka tuż za rogiem…
Zapraszamy Was serdecznie na kolejne nasze spotkanie, które odbędzie się 16 marca 2020 roku o godzinie 14.30 w bibliotece szkolnej. Będziemy prowadzić dyskusję na temat książki Zuzanny Orlińskiej pt. „Detektywi z Klasztornego Wzgórza”. Tym razem grupa przyjaciół będzie rozwiązywać zagadkę, która związana jest z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat wcześniej…
Koniecznie przeczytajcie tę książkę!

hr-johannes-aagaard-2

4 listopada 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu. Rozmawialiśmy na temat książki Martina Widmarka pt. „Teatr z Lassem i Mają”. Tym razem bawiliśmy się w teatr. Czytaliśmy tekst z podziałem na role i odgrywaliśmy swoje role. Poznaliśmy ciekawe informacje na temat powstawania przedstawienia.
Oczywiście młodzi detektywi znowu rozwikłali niezwykłą zagadkę.

Zapraszamy Was na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się 9.12.2019 o godz. 14.30 w bibliotece szkolnej. Będziemy rozmawiać na temat książki Kathryn Littlewood pt. Szczypta magii.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 7 października br. o godz. 14.30 (poniedziałek) w bibliotece szkolnej.
Na pierwszym spotkaniu będziemy rozmawiać o książce Jarosława Mikołajewskiego „Zwycięski koń”.
Zapraszamy do udziału w naszym spotkaniu.

Dnia 19.11.2018 roku w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek. Tym razem rozmawialiśmy o „Szarlotce pachnącej marzeniami” Iwony Czarkowskiej. Główna bohaterka Karolina spędziła pasjonujące wakacje w pensjonacie rodziców. Wykazała się wielkim talentem kulinarnym i postanowiła odnaleźć niezwykły przepis dziadka Bazylego, który miał jej pomóc odnieść zwycięstwo w konkursie kucharskim. Czy jej się to udało? Koniecznie przeczytajcie książkę.
Kolejne spotkanie odbędzie się 7.01.2019r. o godz. 15.10, na którym zapoznamy się z powieścią Mariusza Przewoźniaka „Trzy przystanki do teatru”.
Serdecznie zapraszamy!

hr-johannes-aagaard-2

29.10.2018r. w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozprawialiśmy o zbiorze opowiadań Anny Onichimowskiej zatytułowanym „Najwyższa góra świata”. Książka ta bardzo poruszyła naszych młodych czytelników, ponieważ opowiadała o wielu aktualnych problemach, które dotykają współczesnych nastolatków.

 

Następne spotkanie DKK już 19.11.2018r. o godz. 15.10. Tym razem przedmiotem naszych dyskusji będzie „Szarlotka pachnąca marzeniami” Iwony Czarkowskiej. Historia pełna zwariowanych przygód, rozwiązywanie tajemnic, ciekawostki kulinarne i przepisy na pyszne potrawy – to wszystko znajdziecie w książce, która już czeka na wypożyczenie. Do zobaczenia!

hr-jehzeel-laurente-5

29.10.2018 r. o godz. 15.10 zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w bibliotece szkolnej.  Będziemy dyskutować o książce Anny Onichimowskiej „Najwyższa góra świata”.  Będziecie mogli przekonać się, jakie problemy dotykają bohaterów opowiadań i jak sobie z nimi radzić. Serdecznie zapraszamy!

hr-johannes-aagaard-2

20 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu. Dyskutowaliśmy na temat książki Aleksandry Polewskiej pt. Wielkie małe kobietki. Tym razem było to pięć opowieści  o życiu znanych postaci. Główne bohaterki to: Agata Christie, Coco Chanel, Edith Piaf, Audrey Hepburn oraz Maria Skłodowska – Curie. Czytelnicy dowiedzieli się skąd wzięły się pasje i zainteresowania młodych bohaterek. Przeczytajcie tę książkę koniecznie!

Drodzy uczniowie zapraszamy Was  na ostatnie już  w bieżącym roku szkolnym  spotkanie naszego klubu, które odbędzie się 25 maja o godz. 12.35 w bibliotece szkolnej. Będziemy dyskutować na temat powieści  Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz pt.  Pamiętnik grzecznego psa. To ciepła opowieść o czworonogach, która ukazuje rzeczywistość oczyma naszych psich przyjaciół. Jak wygląda świat z perspektywy psa? Zapraszamy do czytania!

2 marca br. spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu naszego klubu. Omawiana książka Agnieszki Tyszki pod tytułem „Kredens pod Grunwaldem” wywołała wiele emocji. Główna bohaterka Kornelia postanowiła zmienić swój los i otworzyć nowy rozdział w swoim życiu. Poznała nowego kolegę, udało się jej pokonać wiele problemów i odnaleźć szczęście. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o losach bohaterki koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Kolejne spotkanie naszego klubu odbędzie się 20 kwietnia. Będziemy omawiać książkę Aleksandry Polewskiej, pt. „Wielkie małe kobietki”. Jest to zbiór pięciu opowiadań zdradzających tajemnice z życia małych bohaterek, które odniosły ogromny sukces w dorosłym życiu.

26 stycznia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk pt. „Kolczyki Selmy”. Uczniom bardzo się spodobała historia o  przyjaciołach, którzy przeżyli wiele niespodzianek i nieprzewidzianych kłopotów. Przekonali się, że od nienawiści do miłości wystarczy mały krok…

 

Zapraszamy Was serdecznie na kolejne nasze spotkanie, które odbędzie się już po feriach 2 marca 2018 roku. Będziemy prowadzić dyskusję na temat książki Agnieszki Tyszki pt. „Kredens pod Grunwaldem”. Główna bohaterka Kornelia to uzdolniona literacko młoda dziewczyna z błyskotliwym i ironicznie ostrym poczuciem humoru. Czy pojawienie się starego, zakurzonego mebla w domu Kornelii może faktycznie otworzyć nowy rozdział w jej życiu? Koniecznie przeczytajcie tę książkę!

 

15 grudnia  br. odbyło się przedświąteczne spotkanie naszego Klubu. Rozmawialiśmy o książce Toma McLauhhlina  pt. „Premier  z przypadku”.

Przed spotkaniem zastanawialiśmy się czy dziecko może zostać premierem? Okazuje się, że w tej książce tak, ale postulaty wysuwane przez młodych polityków nie zawsze są możliwe do zrealizowania. Historia opisana w tej książce bawi zarówno dzieci jak i dorosłych. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o tej książce, musicie ją koniecznie przeczytać. Naprawdę warto!

Już dzisiaj zapraszamy Was do udziału w naszym kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 26 stycznia o godzinie 12.35. Będziemy rozmawiać o książce Barbary Gawryluk pt. „Kolczyki Selmy”.

„Kolczyki Selmy”, to druga część „Mojego Bullerbyn.  Natalka wraz z rodzeństwem, bliźniakami Bartkiem i Frankiem oraz rodzicami wciąż mieszka w Szwecji. Rodzice – lekarze skorzystali z interesującej oferty pracy w szpitalu w małym szwedzkim miasteczku. Jakie przygody przeżyją tym razem bohaterowie tej serii? Zapraszamy do czytania.

 

24 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Rozmawialiśmy na temat książki Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzia na zamku Białej Damy”.

Akcja tej książki okazała się bardzo ciekawa i zaskakująca. Główna bohaterka przeżyła mnóstwo przygód, ale także wiele wewnętrznych rozterek. Przekonała się, że w życiu trzeba czasami podejmować bardzo trudne decyzje. Szczęśliwie Zuzi udaje się udaremnić kradzież portretu Białej Damy z zamku w Kórniku oraz pomóc przyjaciołom.

Kolejne spotkanie odbędzie się już 15 grudnia, na które gorąco Was zapraszamy. Tym razem będziemy rozmawiać na temat książki Toma McLaughlina pt. „Premier z przypadku”.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy dziecko może zostać premierem rządu? W polityce zdarzają się przecież różne przypadki. Czy chłopiec poradzi sobie z trudnościami panującymi w świecie polityki?

24 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Rozmawialiśmy na temat książki Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzia na zamku Białej Damy”.

Akcja tej książki okazała się bardzo ciekawa i zaskakująca. Główna bohaterka przeżyła mnóstwo przygód, ale także wiele wewnętrznych rozterek. Przekonała się, że w życiu trzeba czasami podejmować bardzo trudne decyzje. Szczęśliwie Zuzi udaje się udaremnić kradzież portretu Białej Damy z zamku w Kórniku oraz pomóc przyjaciołom.

Kolejne spotkanie odbędzie się już 15 grudnia, na które gorąco Was zapraszamy. Tym razem będziemy rozmawiać na temat książki Toma McLaughlina pt. „Premier z przypadku”.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy dziecko może zostać premierem rządu? W polityce zdarzają się przecież różne przypadki. Czy chłopiec poradzi sobie z trudnościami panującymi w świecie polityki?

 

W dniu 27 października br. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczniowie rozmawiali o książce Barbary Kosmowskiej pt. „Wielki wybuch czyli K kontra K”. Dyskusja wywołała wiele emocji i postawiła przed uczestnikami spotkania ważne pytania dotyczące prawdziwej przyjaźni. Czytelnicy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie co jest ważniejsze, znajomość w realu czy spotkania w wirtualnym świecie?

 

Już dzisiaj zapraszamy Was na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się w bibliotece szkolnej 24 listopada o godzinie 12.35. Będziemy rozmawiali na temat książki  Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzia na zamku Białej Damy”. To opowieść o dziewczynie, która podróżuje z mamą – konserwatorką dzieł sztuki – po całej Polsce i przeżywa niezwykłe przygody.

Zapraszamy do wspólnego czytania!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Pierwsze spotkanie w bieżącym roku szkolnym odbędzie się 27 października 2017 r. o godzinie 11.35 w bibliotece szkolnej.  Dyskusja będzie dotyczyła książki Grzegorza Kasdepke pt. „Wielki wybuch, czyli K kontra K”.

Kilka słów o książce:

Hej, czy znacie kogoś, kto był przeciętniakiem, ale umiał sobie wyobrazić, że jest kimś zupełnie innym – wspaniałym, uwielbianym, zdolnym, ślicznym, dzielnym…?

Bohaterowie naszej książki – Ksenia i Kryspin – byli w tym świetni. I choć w realu się nie znali, w mailach potrafili być niezwyciężeni i najlepsi we wszystkim.

Ale jak długo można udawać kogoś, kim się nie jest…? I czy wtedy można znaleźć prawdziwych przyjaciół…?

Zachęcamy do lektury!

hr-johannes-aagaard-2

W dniu 21 marca br. odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczniowie rozmawiali o książce Doroty Suwalskiej pt: „Zuźka w necie i w realu”.

zuzka-w-necie-i-w-realu,big,16564

Książka „Zuźka w necie i w Realu” to  przygoda dziewczynki, która przeżywa fascynację Internetem. Przed bohaterką  zabawne sytuacje, ale też pułapki i niebezpieczeństwa związane z komputerem.

 dkk1

dkk2

Nasze spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. Na następnym spotkaniu naszym rozważaniom poddana zostanie książka „Pajęczyna Charloty E.B. White.

hr-johannes-aagaard-2

Dnia 22 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiana była książka autorki Mary Norton pt: „Gałka od łóżka”.

6356490-galka-od-lozka-643-393

„Gałka od łóżka” to powieść o sile wyobraźni. Kasia, Karolek oraz Paweł podczas wakacji na wsi poznają Pannę Price. Początkująca czarownica-amatorka  wprowadza dzieci w świat magii i czarów. Przy pomocy gałki od łóżka oraz czarodziejskiemu zaklęciu bohaterowie podróżują w dowolne zakątki świata.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie dzielili się wrażeniami  po przeczytaniu książki oraz wyrażali chęć przeżycia podobnych przygód jakie mieli poznani  bohaterowie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy dnia 21 marca br. , na którym omawiana będzie książka autorstwa Doroty Suwalskiej „ Zuźka w necie i w realu”

 

hr-johannes-aagaard-2

 

W dniu 25 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie miłośników literatury dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie rozmawiali o kolejnej części z bestsellerowej serii: „Magiczne drzewo. Pojedynek”, autorstwa Andrzeja Maleszki.

Maleszka_MD4_Pojedynek__500pcx

 

Uczniowie bardzo chętnie opowiadali o swoich wrażeniach po przeczytaniu książki oraz wykazali chęć zapoznania się z kolejnymi częściami tej serii. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że niezaprzeczalną zaletą książki jest wciągająca fabuła oraz ilustrację, będące kolażem zdjęć i fantastycznych rysunków.

dkk

Spotkanie odbyło się niezwykle miłej atmosferze. Na kolejnym spotkaniu będzie omawiana książka Mary Norton pt.  „Gałka od łóżka”.

hr-johannes-aagaard-2

 

SDC16851

 

W środę 28 września br. w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie miłośników literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dyskutowaliśmy o książce pt. „Misja Izy” popularnej wśród naszych czytelników autorki Holly Webb.

SDC16849 SDC16850
SDC16852

Nasze spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. Na następne zapraszam w środę 26 października br. o godz. 15:00. Tym razem naszym rozważaniom poddana zostanie książka „Wypadek na wieży Eiffla” Sir Steve’a Stevensona. Pozycja ta dostępna jest już w bibliotece szkolnej.

Daria Ziewiec
Bibliotekarz szkolny

 hr-johannes-aagaard-2

18 kwietnia br. w bibliotece szkolnej miało miejsce kolejne spotkanie z Paniami z Biblioteki Klubu Kuźnia oraz miłośnikami literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dyskusyjny Klub Książki skupił się tym razem na przygodach Pana Samochodzika, który musiał rozwikłać zagadkę nawiedzonego przez duchy  dworu. Czy mu się to udało? Czy duchy zostały poskromione? Czy historia dobrze się zakończyła? Na te i wszystkie inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas poniedziałkowego spotkania.

ksiazka_730_71591

Wszystkim zainteresowanym przygodami Pana Samochodzika przypominamy, że w bibliotece szkolnej można wypożyczyć kolejne części! Na następne spotkanie zapraszamy już 16.05.2016r. o godz. 14:15 do biblioteki szkolnej. Zajmiemy się wtedy „Zwłokopolskimi” Marcina Pałasza.

629603i_1

hr-johannes-aagaard-2

W styczniu uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawiali o książce Ewy Nowak „Wszystko, tylko nie mięta”.

01-mieta

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniom, którzy jeszcze nie czytali tej książki, serdecznie polecamy przygody rodziny Gnidoszów. Kolejne spotkanie już 15 lutego br. o godz. 14:00 w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

IMG_4592

IMG_4593

hr-johannes-aagaard-2

W grudniu w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczniowie rozmawiali o „Złodziejce książek” Markusa Zusaka.

złodz

Dyskusji oraz przemyśleniom na tematy podjęte w lekturze nie było końca. Nic dziwnego – pozycja ta nie należy do najcieńszych.
Osoby zainteresowane rozmowami o literaturze zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się już 11 stycznia!

hr-johannes-aagaard-2

25 września br. w bibliotece szkolnej miało miejsce pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzone tak jak w latach poprzednich przez Panią Małgorzatę Mokrzycką z Biblioteki Klubu „Kuźnia”.  Uczniowie  rozmawiali tym razem o książce Elżbiety Wojnarowskiej pt. „Okularnica”. Przygody nastolatki, wątek miłosny oraz przekrój środowiska uczniowskiego to tylko niektóre tematy, jakie krakowska autorka poruszyła w swoim dziele. Zapraszamy do lektury!

okularnica

Kolejne spotkanie już 23 października o godz. 14.00. Tym razem zajmiemy się „Poradnikiem hodowcy aniołów” Grzegorza Kasdepke. Książka ta już jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy!

linia

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w roku szkolnym 2014/2015 zmierzyliśmy się książką autorstwa Grzegorza Kasdepke i Barbary Kosmowskiej „Wielki wybuch czyli K kontra K”.

STA43318

To przygody dwójki nastolatków, którzy są w rzeczywistości zwykłymi uczniami szkoły podstawowej, ale w świecie wirtualnym udają zupełnie kogoś innego i wymyślają niestworzone historie. Łączy ich wspólna gra on – line.

Czy kłamstwo ma krótkie nogi? Czy kłamstwo popłaca? Czy udając kogoś kim się nie jest zyskamy prawdziwych przyjaciół?

Wiele pytań nasuwa się przy czytaniu tej bardzo zabawnej historii. A gdy pojawiają się pytania muszą też pojawić się odpowiedzi. I myślę, że mimo komediowych sytuacji, zabawnych perypetii książka zmusza do refleksji na temat przyjaźni, lojalności, szczerości.

STA43310

Natomiast w tekście pojawiło się zdanie, które po uzgodnieniu z uczestnikami ostatniego spotkania stanie się myślą przewodnią dla naszej szkolnej biblioteki. Słowa wypowiedziane przez dziadka głównej bohaterki:

„Nie ma nudnych książek,
tylko niektóre zostały napisane dla kogoś innego”.

STA43312

hr-johannes-aagaard-2

W radosnej atmosferze przebiegło drugie już w tym roku szkolnym, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowaliśmy na temat książki „Feliks, Net i Nika oraz Trzecia kuzynka” podobno pierwszego horroru dla młodzieży. I choć uczestnicy naszej książkowej narady zgodnie twierdzili, że „strachu się nie najedli” w trakcie lektury autorstwa Rafała Kosika to odnaleźliśmy w niej wiele horrostycznych motywów.

STA43087STA43089STA43088

Mimo jednak nie tak strasznej fabuły jak przewidywaliśmy książka była interesująca, wciągająca, pełna przygód, a także i humoru.

STA43090

Kolejne spotkanie już 12 grudnia. Tym razem Małgorzata Strękowska – Zaremba zaciekawi nas przygodami tandemu detektywistycznego w książce „Detektyw Kefirek rozgryza prawnusia”. 

detektyw-kefirek-rozgryza-prawnusia-b-iext6296829

hr-jehzeel-laurente-5

Pasowanie na czytelnika biblioteki!

My uczniowie pierwszej klasy

Tobie książko przyrzekamy,

że szanować cię będziemy,

krzywdy zrobić ci nie damy.

Obowiązków czytelnika

 przestrzegać będziemy pilnie.

I z twych rad i z twych mądrości

korzystać od dziś usilnie.

Przyrzekamy!

 

Taką przysięgę złożyli w tym tygodniu wszyscy uczniowie klas pierwszych, stając się w ten sposób czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Na spotkaniu uczniowie odkryli jak wiele tajemnic kryje „dom książek”, poznali marzenia książki i zasady wypożyczania książek. Każdy uczeń mógł wypożyczyć  wybraną przez siebie książeczkę. Pierwszoklasiści obiecali dbać o książki i często odwiedzać bibliotekę.

zdjecie 3

Galeria zdjęć.

pasek

Pompon

Pompon to smok, który nagle się pojawił w rodzinie państwa Fisiów i stał się okropnie kłopotliwym domowym zwierzęciem, mimo że dzieci – Gniewosz i Malwina bardzo starały się ukryć go przed rodzicami…

Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu rozmawiamy o wszystkim…. Jak trzeba to rozmawiamy także i o smokach i to takich zwariowanych jak w książce Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisów”. Bohater bardzo przypadł nam do gustu. Przygody zielonego potwora rozśmieszą wszystkich nawet tych bardzo poważnych, bo smok jak to smok ma swoje fanaberie i mocny charakter. Polecamy małym i dużym!

W październiku kolejne spotkanie tym razem z bohaterami powieści Rafała Kosika „Felix, Net i Nika i Trzecia Kuzynka” i tu już nie będzie tak wesoło, a raczej poważnie i strasznie. Przed nami horror dla młodzieży! Zaskakujące przygody, owiane tajemnicą i dreszczykiem niepewności! Zapraszamy!

felix-net-i-nika-oraz-trzecia-kuzynka-b-iext6315168

pasek

„Kaktus na parapecie” – czyli kolejne spotkanie DKK

            Chcielibyście przenieść się w czasie? Nam się udało razem z bohaterem naszej ostatniej książki „Kaktus na parapecie” Magdaleny Zarębskiej. Bohater tej opowieści, Mikołaj, pewnego dnia obudził się w świecie z przeszłości. Wszystko było zupełnie inne niż teraz… Zero komputerów, zero iPodów, zero McDonalda. Po ulicach jeździły syrenki i trabanty. I nie było galerii handlowych. Domyślacie się, co to za czasy? Ta lektura to podróż po Polsce lat 70. I choć książkę czyta się z zaciekawieniem to zgodnie stwierdziliśmy, że jednak dla nas lepsze są te obecne czasy.

kaktus-na-parapecie-b-iext3967942

STA42912

W czasie spotkań intensywnie pracujemy: odpowiadamy na pytania, rozwiązujemy zagadki i quizy, a czasem nawet odkrywamy tajemnice. A na pewno odkryjemy „Tajemnicę szpitala” na kolejnym czerwcowym spotkaniu DKK, a pomoże nam w tym Biuro Detektywistyczne Mai i Lassego.

Serdecznie zapraszamy!

pasek

Uczniowie kl. IIIc brali udział w konkursie „Książka przyjaciel prawdziwy” i  mają szansę zdobyć nagrodę publiczności. Wystarczy głosować na ich filmik. Głosować może każdy, kto posiada konto na facebooku, lub you tube.

 

Dyskusyjny Klub Książki

 „Muchy w butelce” Grażyna Bąkiewicz

25 kwietnia 2014

muchy-w-butelce-b-iext6321579

pasek

 

7 stycznia 2014 r. „Tajemnica biblioteki”

tajemnica-biblioteki-b-iext6167064

Z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Dlaczego nie włącza się alarm, kiedy złodziej przemyca je na zewnątrz? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc. Detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych.

Ostatnia książka z serii „Biuro detektywistyczna Mai i Lassego” zafascynowała wielu czytelników naszej biblioteki. Nic dziwnego, bo chyba wielu z nas lubi odkrywać tajemnice. Na spotkaniu klubu wypisywaliśmy cechy dobrego detektywa i wymienialiśmy pomysły na rozwiązywanie różnych zagadek. Nie za brakło kreatywności i spontaniczności. Czy nie za brakłoby odwagi gdyby literacka fikcja stała się rzeczywistością? Nie wiem, ale na spotkaniu bawiliśmy się wyśmienicie.

IMG_8466

IMG_8465

IMG_8468

IMG_8469

Kolejną książką, z którą przyjdzie się nam zapoznać w marcu to II tom„Dziewczynki z szóstego księżyca”. Tu przyjdzie nam zmierzyć się nie tylko z przygodą, ale także z magią.

linie_123bloger_com_210

Dyskusyjny Klub Książki – powakacyjne spotkanie mamy już za sobą!

W dniu 7 października 2013 roku odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach działającego w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym roku prowadzić go będą 2 przemiłe panie z Klubu Kuźnia – pani Małgorzata Mokrzycka i pani Katarzyna Kosowska.

Nasze burzliwe dyskusje rozpoczęliśmy od książki Neil’a Gaiman’a„Koralina”.

O czym jest ta książka to tak w największym skrócie:

Koralina to młoda dziewczyna, która wraz z rodzicami przeprowadza się do dużego i starego domostwa, które zostało podzielone na kilka oddzielnych i samodzielnych mieszkań. Koralina uwielbia eksplorować nowe miejsce, zwłaszcza że jest odosobnione i w sąsiedztwie nie ma w ogóle rówieśników. Nudzi się w deszczowe dni, gdy rodzice wiecznie są pochłonięci pracą w swoich gabinetach i nie mają dla niej czasu. Odwiedza sąsiadów i narzeka. Podczas jednych z takich wypraw badawczych odkrywa tajemnicze drzwi w jednej ze ścian. I gdy przechodzi przez te drzwi trafia do całkiem innego świata, gdzie nic nigdy nie bywa takie, jakie na pierwszy rzut oka się wydaje…

I żeby pozostawić dreszczyk emocji i nutkę zaciekawienia dla przyszłych czytelników zacytuję innego autora Terriego Precheta, który tak opisał tę ksiażkę:

„Lektura tej książki sprawi, że dreszcz przebiegnie Wam po plecach, wymknie się butem i ucieknie taksówką na lotnisko. Przepełnia ją subtelna groza, właściwa najlepszym baśniom. To arcydzieło. A guziki nigdy już nie będą takie, jak kiedyś”.

STA42786

STA42785

STA42790

STA42784

STA42778

STA42776

Następne spotkanie naszego Klubu już 18.10.2013 w Klubie Kuźnia, gdzie obejrzymy ekranizację „Koraliny”.

Zapraszamy!