2017/2018

Konkurs literacki pt. „Nie dla Mugoli”

11 kwietnia br. w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs literacki dotyczący serii książek brytyjskiej pisarki J. K.Rowling o Harrym Potterze. Tematyka powieści dotyczy w głównej mierze życia czarodziejów, którzy istnieją w naszej rzeczywistości. Mają swoje szkoły, instytucje, co jest  ukrywane przed zwyczajnymi, niemagicznymi ludźmi (nazywanymi przez czarodziejów mugolami). Seria odniosła sukces na całym świecie i książki o małym czarodzieju są znane wielu  młodym czytelnikom.

Pierwszy etap konkursu polegał na wykonaniu przez uczniów prac w wersji papierowej. Zadaniem uczestników było napisanie wymyślonego przez siebie zaklęcia wraz z wyjaśnieniem. Finaliści spotkali się w bibliotece szkolnej, by zmierzyć się ze sobą i wykazać się  znajomością treści przeczytanych książek. Zwycięzcą rywalizacji, trwającej przez pięć rund został Damian Jasik z klasy VIIb.

Drugie miejsce zajęła Klaudia Stachurska z klasy VIa, trzecie miejsce zajęła Bernadetta Stańczyk z klasy IV c.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą treści przeczytanych książek. Gratulujemy!

 

PRZEGLĄD NOWOŚCI

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o tysiąc czterysta egzemplarzy nowych książek. Uczniowie Szkoły mogli zapoznać się z zakupionymi nowościami podczas przeglądu, który miał miejsce 8 i 9 lutego. Dzieci chętnie wybierały powieści, które będą dla nich idealną lekturą w czasie ferii.

FILMOWY CZWARTEK

W czwartkowy poranek, poprzedzający rozpoczęcie ferii zimowych, biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów filmową niespodziankę. Wyświetlany był film animowany dla dzieci pt. „Biała i Strzała podbijają kosmos”. Bajka ta opowiada w humorystyczny sposób, jak to się stało, że w kosmos został wysłany radziecki pies. Uczniowie uczestniczący w seansie, byli niezwykle przejęci oglądaną historią.

Zapraszamy do udziału w konkursie literackim organizowanym przez bibliotekę szkolną.

 Regulamin konkursu literackiego Nie dla Mugoli” przeznaczonego dla uczniów z klas IV – VII.

Książki, które powinni znać uczestnicy:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Harry Potter i Komnata Tajemnic
Harry Potter i więzień Azkabanu
Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry Potter i Książę Półkrwi
Harry Potter i Insygnia Śmierci

 Uczestnicy czytają książki samodzielnie w domu. Serię o Harrym Potterze, zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

 Przebieg konkursu:

  1. Etap pierwszy – do dnia 4 kwietnia br.(środa) uczniowie zgłaszają się do konkursu, poprzez dostarczenie do biblioteki szkolnej w wersji papierowej, wymyślone przez siebie zaklęcie (takie, które nie pojawia się w serii o Harrym Potterze).
  2. Etap drugi – 5 kwietnia br.(czwartek) zostaje ogłoszona lista 8 osób, które przeszły do kolejnego etapu. Lista będzie ogłoszona na drzwiach lub witrynie wystawienniczej biblioteki.
  3. Etap trzeci – 11 kwietnia br. o godzinie 8:00 w bibliotece szkolnej odbędzie się etap sprawdzający znajomość serii.

 

Mikołajki w bibliotece szkolnej

6 grudnia na każdego czytelnika czekała słodka niespodzianka. Święty Mikołaj rozdawał cukierki czytelnikom, którzy w tym dniu wypożyczali książki.

Tradycyjnie w bibliotece szkolnej odliczamy czas, który pozostał do Świąt Bożego  Narodzenia dzięki Kalendarzowi Adwentowemu, który wisi w naszej bibliotece. Każdego dnia pierwszy czytelnik, który odwiedzi bibliotekę szkolną może się poczęstować słodką niespodzianką!

To znak, że święta już niedługo. Znikają ostatnie cukierki z naszego kalendarza!

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

Konkurs o tytuł baśnioznawcy pt. „Dawno, dawno temu…”

Wszyscy znamy baśnie Andersena, Perrault czy braci Grimm, bo któż nie słyszał o Czerwonym Kapturku i Wilku, Jasiu i Małgosi, co posmakowali chatki z piernika, czy o przygodach maleńkiej Calineczki? Pytanie tylko, czy historie te znamy na tyle, by móc pochwalić się tytułem baśnioznawcy? O tę właśnie godność postanowiło postarać się czternastu śmiałków z klas I – III naszej Szkoły, biorąc udział w konkursie pt. „Dawno, dawno temu…”. W pierwszym etapie pretendenci zaprezentowali prace plastyczne,na temat tradycyjnych baśni, spośród których jury wybrało dziewięć. Autorzy tych prac spotkali się w szkolnej bibliotece, by porównać swoją wiedzę. W trakcie zaciekłej rywalizacji, trwającej przez sześć rund, wyłoniona została zwyciężczyni konkursu Blanka Prochownik.

Walka o drugie miejsce okazał się niemniej dramatyczna. W dogrywce zmierzyli się Maksymilian Bąbka oraz Bartek Nocoń, który w efekcie wywalczył drugą pozycję w konkursie, jednak wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dokładną znajomością baśni i zasłużyli na tytuł Baśnioznawcy.

22 listopada br. obchodziliśmy w naszej Szkole bardzo radosne święto – Dzień Pluszowego Misia. W bibliotece szkolnej gościliśmy najmłodszych uczniów, którzy przynieśli ze sobą pluszowych przyjaciół.

Misie towarzyszyły dzieciom podczas wspólnej zabawy. Uczniowie poznali historię pluszowego misia, odpowiadali na zagadki oraz wspólnie czytali krótką historię Kubusia Puchatka. W takt piosenki „Jadą, jadą misie” wykonali taniec radości wraz ze swoimi miśkami.

Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie zorganizowanego spotkania.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie literackim organizowanym przez bibliotekę szkolną.

Regulamin konkursu literackiego o tytuł baśnioznawcy
pt. “Dawno, dawno temu…” przeznaczonego dla dzieci z klas I – III.

Baśnie, które dzieci powinny znać:

– Brzydkie kaczątko
– Kot w butach
– Słowik
– Calineczka
-Jaś i Małgosia
-Czerwony Kapturek 

Baśnie nauczyciele omawiają z uczniami podczas zajęć w Szkole lub rodzice
w domu. Zbiory baśni, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Przebieg konkursu:

  1. Do dnia 22 listopada br. wychowawca dostarcza do biblioteki szkolnej prace plastyczne, wykonane techniką dowolną, ilustrującą jedną z w/w baśni, uczniów, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa w konkursie.
  2. Do dnia 24 listopada br. ogłoszona będzie lista dziewięciorga dzieci, których prace zdobyły największą ilość punktów. Uczniowie ci biorą udział w dalszym etapie konkursu.
  3. 29 listopada o godzinie 9:45 w bibliotece szkolnej – etap sprawdzający znajomość treści bajek – zagadki, pytanie – odpowiedź, rekwizyty, ilustracje.


k,NDU2ODM0ODUsNjgxNjgz,f,linia

PASOWANIE NA MŁODEGO CZYTELNIKA

Dnia 18 października 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Młodego Czytelnika uczniów klas pierwszych.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na Młodego Czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz jak dbać o książki.
Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ

GŁOŚNEGO CZYTANIA

Biblioteka szkolna z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” zorganizowała spotkania dla dzieci klas młodszych. Uczniowie słuchali fragmentów książek: „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia oraz „Kaktus, dobry pies” Barbary Gawryluk.

Efektem spotkania było wykonanie prac plastycznych, które zostały wyeksponowane na gazetce bibliotecznej.

Zdjęcia ze spotkania.